Sala samobójców

Sala samobójców

Recenzja filmu: Sala samobójców

thriller, romans, animacja
Reżyser: Jan Komasa
Produkcja: Polska
Premiera: 04.03.2011(Polska) 12.02.2011(Świat)

Dominik Santorski, współczesny nastolatek, któremu większość rówieśników zazdrości życia. Bogaci i bardzo zapracowani rodzice dogadzają mu pod każdym względem. Dominik nie jeździ komunikacją miejską, ma szofera. Z góry ustalony plan dnia wypełnia w 100 procentach. Nie narzeka, wygląda na szczęśliwego chłopaka u progu dorosłości.

Zbliża się studniówka, najważniejszych bal w życiu. Dominikowi towarzyszy atrakcyjna koleżanka. Jednak to nie ona budzi jego największe zainteresowanie. Chłopaka fascynuje kolega – Alex. Namiętny pocałunek między nimi, będący na imprezie elementem pijackiej zabawy, staję się początkiem wątpliwości Dominika, co do jego orientacji. Wszystko wymyka się spod kontroli, kiedy o tym dowiaduje się również cała szkoła. Dominik zamyka się w pokoju, a właściwe w wirtualnej Sali Samobójców, która od tego momentu rządzi jego życiem.

Polski film bez happy endu, bez romantycznej miłości i melancholijnych piosenek. Wydawać by się mogło, że to niemożliwe. Jednak Jan Komasa serwuje zupełnie coś innego. Jego obraz to analiza psychiki nastolatka, którym targają różne emocje, od euforii, po samodestrukcje. To film o sile internetu oraz złych decyzjach, których nie da się już cofnąć.

„Salę samobójców” zaliczyć można do kategorii filmów dobrych, ale nierewelacyjnych. Wirtualny świat przypomina kiepską wersję starych gier video. Denerwuje również powtarzalność monologów oraz dialogów głównych bohaterów o bezsensie życie według określonych zasad.

Jednak dużym autem film jest kreacja aktorska Jakuba Gierszała, który wypada bardzo autentycznie jako Dominik. Na pozytywne noty zasługują także Agata Kulesza i Krzysztof Pieczyński, wcielający się w rodziców, pogrążonego w depresji syna. Ciekawie prezentuje się również Roma Gąsiorowska, która w specyficzny, mroczny sposób, tworzy postać nieszczęśliwej Sylwii.

„Sala samobójców” przeznaczona jest dla osób o mocnych nerwach. Film zapada w pamięć i składnia do refleksji nad trudnościami życia. Pokazuje, że łatwo można przekroczyć granice i w jednej chwili stracić wszystko. Dwugodzinny seans na pewno nie będzie stratą czasu.

 

 

Obejrzyj trailer filmu „Sala samobójców”.

GD Star Rating
loading...
Sala samobójców, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. tysia /

    ten film jak na polski to jest swietny mi sie podobal…

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz