Bliżej

Bliżej

Bliżej

melodramat, obyczajowy
Reżyser: Mike Nichols
Produkcja: USA
Data premiery: 28.01.2005 (Polska)  03.12.2004 (Świat)
Dystrybutor: Columbia Pictures

Dramat obyczajowy w reżyserii Mike’a Nicholsa to adaptacja sztuki teatralnej, adaptacja bardzo udana. „Bliżej” to historia czterech osób związanych ze sobą w miłosnym czworokącie. Mamy tu młodą striptizerkę (Natalie Portman), niespełnionego pisarza (Jude Law), wziętą panią fotograf (Julia Roberts) i lekarza-erotomana (Clive Owen). Poza tą gwiazdorską obsadą na ekranie nie pojawiają się praktycznie żadne inne postaci.

Historia wydaje się prosta: pisarz i striptizerka przypadkowo wpadają na siebie na ulicy i zaczyna się między nimi rodzić uczucie. Jednak później bohater grany przez Jude’a Lawa zakochuje się w fotografce. Ta jednak odrzuca jego zaloty, więc w ramach żartu napuszcza on na nią poznanego w Internecie amatora cyber-seksu. Z każdą kolejną sceną obraz staje się coraz bardziej skomplikowany i zagmatwany, a relacje między poszczególnymi postaciami stają się niejasne.

Bliżej” to fantastyczne studium ludzkiej żądzy, seksualności i obłudy. Każdy z bohaterów jest egoistą szukającym w stosunkach z innymi tylko i wyłącznie swojej korzyści. Uczucia pozostałych bohaterów schodzą na dalszy plan. Prowadzi to często do dramatycznych rozstań i powrotów, zdrad i obwiniania się nawzajem o to jak wygląda ich życie. Nie ma tu bohaterów pozytywnych, każdy ma coś na sumieniu. Przez to wszystko „Bliżej” to film niezwykle prawdziwy. Doskonale oddaje stosunki, które zachodzą między współczesnymi kochankami. W każdej chwili ktoś może powiedzieć, tak jak postać grana przez Natalie Portman, „już cię nie kocham” i rozbić mozolnie budowany związek.

Film jest popisem czwórki aktorów, którzy, mimo iż grają postaci negatywne, potrafią wzbudzić sympatię widza. Może to ich zasługa, a może dzieje się tak ponieważ sami tacy jesteśmy? Egoistyczni, niepewni swoich uczuć, zawsze pragnący „więcej”? „Bliżej” to pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Już dawno żaden film nie powiedział tyle o kondycji moralnej współczesnego człowieka.

GD Star Rating
loading...
Bliżej, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz