„Tylko Bóg wybacza” – kontrowersyjny także w Polsce

Tylko Bóg wybacza

Każdy film powinien wzbudzać w widzach silne emocje. „Tylko Bóg wybacza”, najnowszy film z Ryanem Goslingiem niewątpliwe spełnia ten warunek. Po premierze tej produkcji w czasie festiwalu w Cannes na sali rozległy się gwizdy. Zdania na jego temat były bardzo zróżnicowane, począwszy od pozytywnych opinii, pełnych zachwytów aż po ostrą krytykę.

Teraz film pojawił się w polskich kinach, dzięki czemu możemy na własne oczy przekonać się, dlaczego uważa się go za tak kontrowersyjny. Pierwsze opinie polskich krytyków już są. Jakub Duszyński twierdzi na przykład, że krytyczne głosy dotyczące filmu są niezasłużone. Jego zdaniem osoby, które narzekają na brak głębi w produkcji same traktują ją bardzo powierzchownie i nie są w stanie odszukać w niej odwołań do innych filmów.

Już na podstawie opisów publikowanych w prasie wiadomo, że film w reżyserii Nicolasa Windinga Refna nie skąpi widzom scen brutalnej przemocy. Z tego powodu we Francji pierwotnie mieli oglądać go tylko widzowie powyżej 16 roku życia. Ostatecznie ograniczenie wiekowe ustalono na poziomie 12 lat, co wywołało powszechne oburzenie. Nie wydaje się, żeby film o takiej tematyce rzeczywiście był odpowiedni dla tak młodych umysłów. Dla porównania w Polsce mogą oglądać go tylko pełnoletni widzowie.

Kaja Klimek, która miała okazję oglądać film na premierowym pokazie w czasie festiwalu twierdzi jednak, że przemoc stanowi w tym przypadku jedynie tło. Jej zdaniem w filmie nie brakuje momentów, które skłaniają do refleksji, ale i takich, które wywołują uśmiech na twarzy. Z pewnością nie jest to przemoc dla przemocy, nie wnosząca nic do treści filmu. Dla równowagi, wśród polskich krytyków nie brakuje i krytycznych głosów. Michał Walkiewicz twierdzi, że reżyser przy tworzeniu filmu był zbytnio egocentryczny.

Sam Winding Refn przyznaje, że jest bardzo zadowolny z efektów swojej pracy, pytanie tylko, czy w dążeniu do perfekcji nie zapomniał o widzu i jego potrzebach. Aby się o tym przekonać, najlepiej wybrać się do kina i ocenić samodzielnie. „Tylko Bóg wybacza” to historia gangstera mieszkającego w Bangkoku, który za namową swojej matki postanawia pomścić śmierć brata. Bohater chce dotrzeć do prawdopodobnego zabójcy, zwanego Aniołem Zemsty. W trakcie wykonywania tej trudnej misji dowie się sporo nowego na swój temat, a jego działania stanowią dobrą motywację do przemyśleń na temat człowieka i motywów jego postępowania.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz