Stoic

Stoic

dramat
Reżyseria: Uwe Boll
Produkcja: Niemcy, Kanada
Data premiery: 11.01.2008 (świat)

Przerażający swą brutalnością, wywołujący obrzydzenie i wściekłość film, który niestety, jest oparty na faktach. Oglądając dzieło Uwe Bolla zastanawiamy się, do jakiej granicy może posunąć się człowiek w swoim bestialstwie…
Nie tylko potworność zbrodni, ale i realizm bijący z filmu powodują, że z pewnością nie jest to obraz dla wszystkich. Nadwrażliwi i ci, którzy nie potrafią znieść myśli o tym, jak okrutny może być drugi człowiek, nie powinni nawet rozważać jego obejrzenia. Dramat opiera się na przesłuchaniu trzech mężczyzn. Z ich relacji wyłania się obraz obrzydliwej zbrodni, jakiej dopuścili się na swoim współtowarzyszu. W ich zeznaniach brak jakiegokolwiek logicznego wytłumaczenia – bo czy można wytłumaczyć sadyzm? Ich słowa połączone z zapisem wydarzeń dobijają się do świadomości widza wzbudzając wściekłość. W pewnym momencie czuje się wstyd, że tacy ludzie funkcjonują wokół nas, mają te same prawa, choć w zupełności na nie nie zasługują. Rodzi się refleksja na temat sprawiedliwości, wysokości kar, ale i systemu penitencjarnego.

Najtragiczniejszy jest fakt, że przedstawiana historia wydarzyła się naprawdę. W 2006 roku, do więziennej celi, w której przebywał jeden mężczyzna, trafiło trzech zatrzymanych za drobne przestępstwa. Choć początkowo żaden z nich nie przewidywał takiego rozwoju akcji, to zwykła gra w karty doprowadziła do prawdziwej eksplozji zła. Czy jednak przegrana w karty może być początkiem ludzkiego sadyzmu? Oglądając film, słuchając zeznań, które przed kamerą kolejno składają bohaterowie grający więźniów, ma się nieodparte wrażenie, wręcz pewność, że to nie gra była przyczyną koszmaru. Krok po kroku, dostrzegamy, jak doszczętnie zepsuci, zdemoralizowani mogą być, teoretycznie, zwykli ludzie. Każdy następny kadr wzbudza niepokój, a nawet lęk.

Brak motywu, brak logiki, ale też brak jakiejkolwiek wrażliwości, myślenia albo po prostu kompletny brak człowieczeństwa. „Człowiek – to brzmi dumnie”. Przy ogromie cierpienia zaprezentowanego w obrazie Uwe Bolla ta myśl traci sens. Nawet niedociągnięcia techniczne są przyćmione brutalnością. Jeśli chcesz obejrzeć ten film – polecam, ale pamiętaj, że pewne wizje pozostaną w Twojej pamięci na dłużej.

Obejrzyj trailer filmu „Stoic”.

GD Star Rating
loading...
Stoic, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz