Polskie filmy na festiwalu w Cannes 2013

Danse Macabre - Rżanek

Zbliża się kolejne wielkie święto filmowe, równie ważne, a może i ważniejsze niż przyznawane kilka miesięcy temu Oscary. Chodzi oczywiście o sławny festiwal w Cannes, na który co roku ściągają największe sławy kina. Szefowie poszczególnych sekcji ogłosili zestaw filmów, które zostały nominowane do tegorocznych nagród.

Wśród produkcji zakwalifikowanych do krótkometrażowych sekcji konkursowych znalazły się dwie pochodzące z Polski: „Danse Macabre” Małgorzaty Rżanek oraz „Olena” Elżbiety Benkowskiej. Oba filmy trafiły do sekcji Cinéfondation powstałej w 1998 roku z inicjatywy Gillesa Jacoba – krytyka i eseisty od lat związanego z festiwalem w Cannes. W programie Cinéfondation prezentowane są najciekawsze propozycje krótko i średniometrażowe realizowane w szkołach filmowych na całym świecie. Tym razem 227 szkół zgłosiło aż 1550 filmów. Do programu zakwalifikowano jednak tylko 14 filmów fabularnych i 4 animowane. Można więc spokojnie uznać, że polscy artyści odnieśli niemały sukces.

Pierwszym z zakwalifikowanych do programu filmów jest „Danse Macabre” stanowiący pracę dyplomową Małgorzaty Rżanek i został on zrealizowany pod opieką Hieronima Neumana na ASP w Warszawie. Autorka postanowiła odnieść się do średniowiecznego motywu tańca śmierci i połączyć go ze swoją fascynacją sztuką tworzenia plakatów. Dlatego też podczas tworzenia tej produkcji miała w głowie myśl, żeby każdy kadr był jak oddzielny plakat. Tym co z pewnością zachwyci widzów w „Danse Macabre” jest wyjątkowy klimat czarnej nocy, złowieszczy. Mimo iż temat jest skądinąd poważny, Rżanek potraktowała go z lekkim przymrużeniem oka.

Drugim polskim filmem, który zaintrygował jury jest „Olena” Elżbiety Benkowskiej, studentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W przypadku głównej sekcji krótkometrażowej, do której szczęśliwie została zakwalifikowana „Olena” można mówić o wyjątkowo zaciętej walce, ponieważ zgłoszonych zostało aż 3500 filmów pochodzących ze 132 państw. W Cannes zostanie zaprezentowanych tylko 9. Wielkie filmowe emocje wciąż rosną, a apogeum osiągną pomiędzy 15 a 26 maja, kiedy odbędzie się oficjalnie 66. edycja festiwalu w Cannes. W czwartek zostaną opublikowane składy jurorskie, których zadaniem będzie rzetelna ocena wyselekcjonowanych filmów pod przewodnictwem Jane Campion.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz