Sponsoring

Sponsoring okładkaRecenzja filmu: Sponsoring (Elles)

dramat
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Tine Byrckel
Premiera: 17.02.2012 (Polska) 09.09.2011 (świat)
Produkcja: Francja, Niemcy, Polska

Kontrowersja, która powinna ujrzeć światło dzienne. Prostytucja dotyczy nie tylko tzw. marginesu społecznego. Choć większość osób nie chce tego widzieć – sprzedawanie ciała to także sposób zarobienia na studia, czego potwierdzeniem jest „Sponsoring”.

Dziennikarka znanego czasopisma (Juliette Binoche) wiedzie ułożone życie. Dużo zarabia, ma luksusowe mieszkanie, robiącego karierę męża i wspaniałe dzieci. Pewnego dnia zlecone zostaje jej napisanie artykułu na temat prostytucji wśród studentek, czyli tzw. sponsoringu. Żeby lepiej zbadać to zjawisko, poznaje Polkę i Francuzkę – dwie call girls, czyli dziewczyny świadczące usługi seksualne „na telefon”.  Początkowo jest do nich bardzo zdystansowana, profesjonalnie skupiając się wyłącznie na prawidłowym wykonaniu zadania służbowego. Nie spodziewa się jednak, jak bardzo ta znajomość odmieni jej życie, wpływając na emocje, a przede wszystkim, na postrzeganie świata i spraw osobistych. Studentki wprowadzą ją w świat płatnej miłości, który, jak się okazuje, może być naprawdę… fascynujący. Co ciekawe, im lepiej się go poznaje, tym bardziej wciąga, niemal uzależniając.

„Sponsoring” może okazać się nieco skomplikowany w odbiorze.

Jego forma jest niejednolita, a niektóre sceny mogą być niezrozumiałe, co chwilami męczy widza. Niemniej jednak, fabuła filmu jest ciekawa. Szczególne wrażenie sprawia kontrast pomiędzy ułożonym, aż nazbyt spokojnym życiem dziennikarki, a trudami, z jakimi zmagają się poznawane przez nią dziewczyny. Świetnie tworzony klimat obrazu pozwala silniej odczuć emocje bohaterek. Na ogromną pochwałę zasługuje Juliette Binoche, która wspaniale wczuła się w swoją rolę, a jej gesty i miny są tak dostosowane do każdej sceny, że widz może odnieść wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę.

„Sponsoring” to film mocny, poruszający. Trudna tematyka i bliskie przyjrzenie się ważkim problemom społecznym sprawiają, że warto go obejrzeć nawet, jeśli momentami nadmiernie się przeciąga.

Sponsoring film

 

Sponsoring film 2

 

Sponsoring film 3

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Sponsoring”

.

 

GD Star Rating
loading...
Sponsoring, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz