Pamiętnik

Pamiętnik

Recenzja filmu: Pamiętnik (The Notebook)

melodramat
Reżyseria: Nick Cassavetes
Scenariusz: Jan Sardi, Jeremy Leven
Data premiery: 20.05.2004 (świat), 01.10.2004 (Polska)
Produkcja: USA

Przejmujący, dość nieszablonowy melodramat, który idealnie celuje w gust zarówno młodych, jak i dojrzałych widzów. Uniwersalna historia rozkruszająca nawet najtwardsze serca. Miłość trwająca ponad wszystko, pokonująca bariery i nigdy nie gasnąca.

Akcja filmu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. W domu opieki starszy mężczyzna regularnie czytuje swojej koleżance cierpiącej na chorobę Alzheimera książkę. Dokładniej jest to pamiętnik, na którego kartach zapisano przejmującą historię wielkiej miłości. Zarówno sam czytający (James Garner), jak i starsza kobieta (Gena Rowlands) bardzo emocjonująco podchodzą do tej opowieści. Choć bohaterka praktycznie nie pamięta swojego życia, to jednak chwile, gdy może słuchać lektury, rozbudzają w niej uczucia i pozwalają powrócić do normalnego życia, przynajmniej w wyobraźni.

Historia z pamiętnika także jest przedstawiona w filmie. Dwoje młodych, pochodzących z odmiennych środowisk ludzi zakochuje się w sobie bez pamięci. Jednak ich uczucie szybko zostaje wystawione na próbę, gdy nadchodzi II wojna światowa. Namiętność, rozstanie, tęsknota, ból, a potem wymarzony powrót – wszystkie te elementy budują romantyzm życia Noah (Ryan Gosling) i Allie (Rachel McAdams).

Poza samą fabułą, na pochwałę zasługują aktorzy. Szczególny popis swych umiejętności dali młodzi odtwórcy głównych ról. Wszystko to połączone z walorami technicznymi filmu sprawia, że całość ogląda się bardzo przyjemnie i nie przeszkadza w tym fakt, że film jest dość długi (123 min). Oczywiście, znajdą się krytycy. Mimo tego, ilość zebranych nagród świadczy o tym, że jeszcze większej liczbie widzów przypadł on do gustu. Owszem, jest to typowy wyciskacz łez, ale czego innego moglibyśmy spodziewać się po melodramacie? „Pamiętnik” celnie trafia w schematy gatunku, ale jednocześnie pozostaje wyjątkowy. Pięknie opowiedziana historia wzrusza i skłania do myślenia, do analizy własnego życia, osobistych uczuć. Obraz sprawia, że chcemy wierzyć w prawdziwą miłość nawet, jeśli ma ona łączyć się z licznymi przeszkodami. Ale przecież miłość cierpliwa jest… I ostatecznie, zawsze dochodzi do głosu wypełniając całe nasze życie.

„Pamiętnik” to film naprawdę uniwersalny. Wzruszy młodych, starszych, kobiety, a także mężczyzn. Pokazuje miłość w czasach wojny, ale i w teraźniejszości, a jego przesłanie jest absolutnie ponadczasowe.

Obejrzyj trailer filmu „Pamiętnik”.

GD Star Rating
loading...
Pamiętnik, 4.3 out of 5 based on 12 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Tentam /

    Chociaż bardzo lubię ten gatunek, „Pamiętnik” przyprawia mnie o mdłości – za dużo w nim słodyczy. Jedynie końcowa scena to prawdziwe mistrzostwo 🙂

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz