Przegląd Filmów Amatorskich ”Ogień w głowie” – informacje o imprezie

Ogień w Głowie - plakat

[INFORMACJA PRASOWA]

VIII Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich ”Ogień w głowie”
31 sierpnia – 1 września 2012 r.

„Ogień w głowie” to impreza kierowana do nieprofesjonalnych twórców filmowych, przy jednoczesnym uczestnictwie znawców tej sztuki. Jednak zanim dojdzie do samego Przeglądu, organizatorzy wypełniają czas wakacyjny wydarzeniami filmowymi, które ściśle wiążą się z imprezą.

Już na przełomie lipca i sierpnia, przez 5 dni w MOK będą realizowane warsztaty filmowe, współorganizowane przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej. Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę z podstaw sztuki filmowej, dowiedzą się jak organizować pracę na planie, nauczą się analizować film, a także samodzielnie planować to, co inni zobaczą w filmie.
Oprócz tego poznają zasady konstruowania filmu, kadrowania oraz opowiadania – od planowania scenariusza, budowy dialogu, postaci, scen, po tworzenie konspektu. Poza kreatywnym wykorzystaniem kamery, zobaczą na czym polega montaż, jak wyglądają i działają programy do obróbki wideo. Efektem tygodniowej pracy będzie etiuda, którą zaprezentujemy podczas „Ognia w głowie”.

Tegoroczny Ogień w głowie będzie się odbywał pod hasłem szeroko rozumianej podróży, a najbardziej charakterystycznym tego znakiem, będzie wystawa fotografii. Modelami będą osoby starsze, które podzielą się z nami marzeniami z lat młodości dotyczącymi tego, kim chcieli zostać w przyszłości. Sesje foto będą niejakim spełnieniem tych marzeń. Zdjęcia będą wykonywali zaprzyjaźnieni fotograficy, m.in. Piotr Tołłoczko i znany z zeszłorocznej edycji festiwalu Michał Sikora. Wernisaż będzie jednocześnie otwarciem całej imprezy (31 sierpnia, o godz. 18.00).

Natomiast wcześniej, w ostatnim tygodniu wakacji zaproponujemy mieszkańcom Zgierza podróż (grę miejską) po ciekawych, ale zaniedbanych miejscach w mieście. Na tych obiektach będziemy wyświetlać archiwalne filmy z naszego Przeglądu, jak również propozycje z festiwalu „Łodzią po Wiśle”, przy okazji uczestnicy otrzymają zadania/zagadki do rozwiązania. Liczymy na to, że w ten sposób ożywimy wiele budynków i dzięki temu okażą się atrakcyjne kulturowo.

W czasie dni festiwalowych będą miały miejsca pokazy filmowe, koncert zespołu Pogodno, w sobotę w południe warsztaty filmowe dla dzieci, dla dorosłych warsztaty z realizacji obrazu, spotkanie z jurorami (w tym roku w gronie jurorów znajdą się: Leszek Dawid – reżyser „Jesteś Bogiem” i Magnus von Horn – reżyser i scenarzysta „Bez śniegu”), konkurs filmowy, Tuż przed werdyktem zaproponujemy uczestnikom Ognia atrakcję, nad którą właśnie pracujemy. Staramy się, by była to niespodzianka, którą uczestnicy imprezy zapamiętają na długo.

Udział w imprezie jest bezpłatny (wyjątek stanowi koncert). Tegoroczna impreza współorganizowana jest z Łódzkim Domem Kultury, w ramach programu „Współorganizacja projektów kulturalnych w województwie łódzkim w 2012 roku”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz