Numer 23

Recenzja filmu: Numer 23 (The Number 23)

thriller
Reżyser: Joel Schumacher
Data premiery: 13.02.2007 (świat), 08.06.2008 (Polska)
Produkcja: USA

23. To tylko liczba. Tylko? A może aż? Na pewno jest na tyle istotna, by napisać o niej książkę. Powieść stanie się też głównym elementem fabuły tego filmu.

To właśnie książka pt. „Numer 23” wpada w ręce głównego bohatera, zupełnie odmieniając jego życie. Już od początku czytania, ma on wrażenie, że przedstawiona w niej historia w dużym stopniu odnosi się do jego przeszłości. Mimo tego, wciąż istnieją aspekty, które ie powieliły się w jego życiu. Tajemnicza liczba 23 prześladuje główną postać z książki na każdym kroku. Do niej sumuje się każda data. Pojawia się ona w numerach autobusów, w telewizji, na ulicy. Im bardziej Walter Sparrow (Jim Carrey) wciąga się w czytanie książki, tym częściej zaczyna prowadzić własne obliczenia. W pewnym momencie nie interesuje go już nic więcej. Jest ogarnięty obsesją numeru 23, który zupełnie odmienia jego świat. Ten stan pozwala mu zbliżyć się do bohatera książki i odkryć wyjątkową prawdę.

Jim Carrey, jest nam znany głównie z głupkowatych komedii. Jednak w tym filmie po raz wtóry udowadnia, że sprawdza się też w poważniejszych filmach i wcale nie wygląda w nich groteskowo. „Numer 23” to przejmująca opowieść o tym, jak daleko człowiek może dotrzeć, jeśli bezmyślnie zacznie zajmować się czymś, co dla jego życia nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Obraz ukazuje nam cienką granicą pomiędzy zainteresowaniem a manią. Jest dowodem na to, jak wiele problemów, lęków tworzymy sobie sami nadmiernie analizując rzeczywistość.

Sprawy techniczne filmu lepiej chyba pozostawić bez komentarza. Oczywiście, nie będziemy ich krytykować, bo fabuła rzeczywiście skupia naszą uwagę przez cały czas trwania filmu. Mimo tego, wiele elementów mogłoby być lepiej dopracowanych. Jednak rola Jima Carreya nie była zła. Nie była zła także muzyka, która pomagała budować nastrój filmu.

„Numer 23” to całkiem dobra produkcja, której największym atutem jest dość oryginalny scenariusz. Istnieje tylko jedna przestroga – po obejrzeniu filmu nie zaczynajmy liczyć!

 

Obejrzyj trailer filmu „Numer 23”.

GD Star Rating
loading...
Numer 23, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz