Moja dziewczyna

Moja dziewczyna

Moja dziewczyna (My girl)

familijny, obyczajowy, komedia
Reżyser: Howard Zieff
Produkcja: USA
Data premiery: 27 listopada 1991
Dystrybutor: Columbia Pictures

Dorastanie w domu pogrzebowym z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Codzienna obecności śmierci nie pozwala zbudować przyjemnej rodzinnej atmosfery. Tak właśnie było w domu Vedy Sultenfuss, uroczej 11-latki, borykającej się z problemami emocjonalnymi. Wychowywana jedynie przez zapracowanego ojca, poszukuje zrozumienia i matczynej miłości.

Ciepły film dla całej rodziny. Tak w skrócie można opisać melodramat „Moja dziewczyna”. Jest to jeden z tych filmów, który można oglądać kilkakrotnie, a mimo to za każdym razem wywołuje śmiech i wzruszenie. Historia prawdziwej przyjaźni dwójki dzieci, które nagle zostaje przerwana, na długo pozostaje w pamięci.

Film osadzony w realiach lat siedemdziesiątych, w małym miasteczku w stanie Pensylwania. Tytułowa bohaterka – Veda Sultenfuss nie należy to typowych amerykańskich dziewczynek. Nie bawi się lalkami, nie nosi sukienek, nie ma nawet koleżanek. W osamotnieniu przeżywa swoje troski, o których wstydzi się opowiedzieć zapracowanemu ojcu. O rozterkach, zarówno tych egzystencjalnych, jak i miłosnych, rozmawia z jedynym przyjacielem – nieśmiały i spokojnym Thomasem. Zwierza się również niedołężnej babce, która przez całe życie zastępowała jej zmarłą matkę.

Jedną z najbardziej wzruszających scen w historii kina jest moment pogrzebu Thomasa, w trakcie którego Vada próbuje „obudzić” jedynego przyjaciela. Dziewczynka odzyskuje równowagę psychiczną, dzięki wsparciu, nienawidzonej wcześniej, macochy. Film kończy się dobrze, Vada jest szczęśliwą nastolatką, mimo że tęskni za Thomasem. Typowy happy end w typowym filmie obyczajowym.

Bardzo dobre aktorstwo i świetna muzyka, to z pewnością charakteryzuje ten film. Na duże uznanie zasługuje kreacja Anny Chlumsky, dzięki której hipochondrycznych Vada nie budzi irytacji, a wręcz sympatię. Wspólnie z Macaulay Culkinem w roli Thomasa Sennrtta, tworzą zgrany i przekonujący duet. Zadaniu sprostali również Jamie Lee Curtis (Shelly Dewoto) i Dan Aykroyd (Harry Sultenfuss), którzy pozostali na drugim planie, nie dominując nad głównymi postaciami.

GD Star Rating
loading...
Moja dziewczyna, 3.5 out of 5 based on 11 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

3 komentarze

 1. piotr /

  spoco streszczenie

  GD Star Rating
  loading...
 2. lolek /

  podoba mi się

  GD Star Rating
  loading...
 3. LOL /

  LOL

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz