Milczenie owiec

Milczenie owiec

„Milczenie owiec” (The Silence of the Lambs) (1991)

thriller, psychologiczny
Reżyseria: Jonathan Demme
Produkcja: USA
Premiera: 31.12.1991 (Polska) 30.01.1991 (Świat)
Dystrybucja: Metro-Goldwyn-Mayer

Kultowy film, który przeszedł do historii kina. Majstersztyk aktorski w wykonaniu Anthony Hopkinsa. Mowa oczywiście o „Milczeniu owiec”. Film powstał na podstawie książki Thomasa Harrisa o tym samym tytule. Mimo, że nakręcony został w 1991 roku, nadal pozostaje jednym z najlepszych thrillerów psychologicznych, jaki kiedykolwiek powstał.

Światowej sławy psychiatra – Hannibal Lecter przebywa w zakładzie psychiatrycznym. Skazany za okrutne morderstwa i kanibalizm, pozostaje wybitnym naukowcem i znawcą ludzkiej psychiki. Dlatego też na konsultacje do dr Lectera oddelegowana zostaje młoda agentka FBI – Clarice Starling. Ma on pomóc w ujęciu okrutnego mordercy kobiet, zwanego Buffalo Billem. W trakcie rozmowy między agentką a Lecterem tworzy się silną więź. Hannibal wnika w psychikę Starling, staje się jej psychoterapeutą o niezdrowych zachciankach.

Przenikliwe spojrzenie Anthony Hopkinsa, który stworzył postać spokojnego, wyważonego i jednocześnie przerażającego Hannibala Litera w iście oscarowy sposób, przeszywa na wskroś każdego widza. Spokojny, o nienagannych manierach, z poczuciem humoru, taki właśnie jest krwiożerczy kanibal. W większości scen wzbudza on sympatię, choć jego psychopatyczne wizje przyprawiają o dreszcz. Na uwagę zasługuje również gra aktorska Jodie Foster, której udało się sprostać niebywale trudnemu zadaniu, czyli partnerowaniu Hopkinsowi. Foster poradziła sobie z tym znakomicie, tworząc postać silnej, choć zagubionej agentki FBI. Nic więc dziwnego, że obydwoje uhonorowani zostali Oscarami. Poza tym film otrzymał również nagrody Akademii Filmowej za reżyserię, scenariusz i w kategorii film fabularny.

Film ten zapada w pamięć, zmusza do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji. Pokazuje ogromne znaczeniu ludzkiej psychiki, pełnej tajemnic i lęków, która pchać może do najgorszych czynów, do zbrodni. Bo przecież każdy z nas czegoś się boi…

GD Star Rating
loading...
Milczenie owiec, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz