Dług

Recenzja filmu: Dług

dramat, psychologiczny
Reżyser: Krzysztof Krauze
Data premiery: 19.11.1999 (Polska)
Produkcja: Polska

Wstrząsający, jeden z niewielu tak udanych polskich filmów opartych na faktach. Dla jednych zapis odrażającej zbrodni, dla drugich świadectwo bezsilności i rozpaczy. Dług to prawdziwe dzieło polskiej kinematografii.

Marzenia, nadzieja, fikcyjny dług, przerażenie i koszmar. Tak w skrócie można opisać ten film. I nie tylko film, gdyż opowiedziana historia wydarzyła się naprawdę. Adam i Stefan to dwaj dobrzy przyjaciele, którzy chcieliby ustatkować się. Marzą o budowie domów, zapewnieniu godnego życia swoim rodzinom. W tym celu planują otworzyć wspólnie firmę, która współpracując z włoskim producentem, będzie importowała do Polski skutery. Żeby jednak rozkręcić biznes potrzebują odpowiednich środków finansowych. Banki odmawiają kredytów, bo panowie nie mają wiarygodnych poręczycieli. Iskierkę nadziei rozpala w nich dawny znajomy Stefana – Gerard. Bez problemu proponuje im pożyczkę. Kiedy jednak okazuje się, jak wysokie wymagania ma on wobec mężczyzn – na jaki procent ma być pożyczka i w jakim terminie ma być spłacona, mężczyźni zdecydowanie rezygnują. Czy oby na pewno? Gerard i tak żąda spłaty długu. Każdego dnia dolicza odsetki. Zastrasza, znęca się psychicznie i fizycznie, by wyłudzić wyimaginowany dług. Jak długo będzie trwał koszmar Adama i Stefana? Najlepiej wiedzą to ci, którzy śledzili prawdziwe losy prześladowanych mężczyzn i znają finał sprawy z mediów. Możemy mieć pewność, że w tej historii zabrakło sprawiedliwości i pomocy wymiaru prawa. Adam i Stefan sami muszą ratować swoje życie.

W polskim kinie rzadko zdarzają się tak przejmujące obrazy. Krauze postarał się z całych sił i jest to widoczne na ekranie. Na pochwałę zasługuje nie tylko reżyser, ale i aktorzy. Robert Tonera i Jacek Borcuch zadbali, by klimat filmu pozostał, jak najbardziej przytłaczający. Zaszczucie bohaterów udziela się widzowi. Z każdą minutą narasta w nas lęk.

Atmosfera obrazu jest celnie definiowana jako klaustrofobiczna. W takim nastroju dobrniemy do tragicznego finału, który nie pozostawia złudzeń, że na naszym świecie istnieją ludzie niegodni miana człowiek. Ludzie, którzy są w stanie zniszczyć innych bez żadnego powodu.

„Dług” pozostaje filmem dla ludzi o mocnych nerwach. Jednak mając możliwość, każdy powinien obejrzeć go, jako jeno z większych polskich dzieł.

Obejrzyj trailer filmu „Dług”.

GD Star Rating
loading...
Dług, 3.4 out of 5 based on 5 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz