Oscary przyznane!

Oscary 2014

KoFahu meets the Mitropa, flickr

86. gala rozdania Oscarów już za nami! To był wyjątkowy wieczór nie tylko dlatego, że w czasie gali prowadząca Ellen DeGeneres zamówiła pizzę. W tym roku, obok wielkich gwiazd Hollywood, w Dolby Theatre w Los Angeles pojawili się też niemal nieznani ludzie, którzy jednak w ogromnym stopniu przyczynili się do sukcesów niektórych filmów. Byli to prawdziwy kapitan Philips i prawdziwa Filomena Lee – postaci, których historie opowiadały dwa filmy nominowane do prestiżowej statuetki. A do kogo trafiły Oscary w poszczególnych kategoriach?

Najlepszym filmem został „Zniewolony. 12 Years a SlaveSteve’a McQueena. Choć niektórzy spodziewali się jego wygranej, to jednak trzeba przyznać, że wszystkie tegoroczne nominacje w tej kategorii były godne wyróżnienia. Zupełnie odmienne, wzbudzające rozmaite emocje, ale każdy równie świetny. W kategorii Najlepszy reżyser wygrał Alfonso Cuarón, twórca obrazu „Grawitacja”.

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Matthew McConaughey, który genialnie zagrał chorego na AIDS w „Witaj w klubieJean-Marca Vallee. Statuetkę w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa otrzymała Cate Blanchett za rolę w obrazie Woody’ego Allena „Blue Jasmine”. Wygrana Jareda Leto w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za rolę chorego na AIDS transseksualisty w filmie „Witaj w klubie” raczej nie była zaskoczeniem. Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano dotąd praktycznie nieznaną, niedoświadczoną, ale rewelacyjną Lupitę Nyong’o, która zagrała w filmie „Zniewolony. 12 Years a Slave”.

Najlepszym scenariuszem oryginalnym pochwalić może się „OnaSpike’a Jonze, a najlepszym scenariuszem adaptowanym był ten do „Zniewolonego”. Za najlepszy film nieanglojęzyczny uznano „Wielkie piękno” włoskiego twórcy Paolo Sorrentino. Najlepszym dokumentem pełnometrażowym było „O krok od sławy”. Najlepszym filmem animowanym okazała się być „Kraina lodu”. Wbrew przewidywaniom, najlepszą piosenką został zaśpiewany właśnie do niej utwór „Let it go” Idiny Menzel. W gronie filmów krótkometrażowych zwyciężyły „Helium” (film aktorski), „Pan Hublot” (film animowany) i „The Lady in Number 6” (film dokumentalny).

Grupę nagród za zasługi techniczne otworzył Oscar dla najlepszych kostiumów w produkcji „Wielki Gatsby”, nagrodzonej także w kategorii Najlepsza scenografia. Za najlepszą charakteryzację i fryzury statuetkę dostało „Witaj w klubie”. Pozostałe kategorie zdominowała „Grawitacja”, którą nagrodzono za efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk, montaż, montaż dźwięku, muzykę.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz