Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Millenium: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (Män som hatar kvinnor)

dramat, kryminał, thriller
Reżyseria: Niels Arden Oplev
Produkcja: Dania, Niemcy, Norwegia, Szwecja
Data premiery: 06.11.2009 (Polska) 27.02.2009 (Świat)
Dystrybutor: Monolith Films

Adaptacja szwedzkiego bestsellera „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” nie przebiła powieści, jednak zasługuje na wysoką ocenę. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla skandynawskiego kina typie – chłodnym i surowym. Zupełnie innym niż hollywoodzki, do którego się przyzwyczailiśmy. Aktorzy grają, a nie wyglądają. Erotyzm i przemoc nie dominują, choć stanowią istotną część opowieści. Niels Oplev stara się skupić uwagę widza na dochodzeniu i psychologicznej analizie, a nie tych elementach, które z pewnością wyeksponowano by w hollywoodzkiej wersji.

Doskonały duet, jaki tworzą Blomkvist i Salander, w wykonaniu Michaela Nyqvista i Noomi Rapace jest bardzo przekonujący. Nyqvist wciela się w zmęczonego dziennikarza, który został skazany za zniesławienie i czekają go 3 miesiące więźnia. W odzyskaniu dobrego imienia pomoc mu może jedynie szwedzki potentat Henrik Vanger, który posiada ważne informacje. W zamian Blomkvist ma rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci jego bratanicy z 1966 roku. Z czasem do śledztwa dołącza się Lisbeth Salander, wyalienowana punkowa-hakerka, która nieustannie milczy. W tej roli Rapace porodziła sobie wyśmienicie. Mroczna dziewczyna o magnetycznym spojrzeniu bardzo dobrze oddaje charter zbuntowanej Salander.

Dodatkowo Oplev, tak samo jak Stieg Larsson, bez skrupułów opisuje realia współczesnej Szwecji, która nie jest wcale tak doskonałym państwem, jakby mogło się wydawać. Korupcja, przemoc, bezprawie stanowią znaczący problem, z którym władze nie potrafią sobie poradzić.

Fabuła niekiedy odbiega od wersji książkowej. Wynika to z wielowątkowości opowieści i trudności przestawienia tej skomplikowanej intrygi. Jednak mimo to film trwa prawie dwie i pół godziny i ani na chwilę nie nudzi. Bardzo dobre zdjęcia, trafnie dobrana muzyka, to kolejne atuty tego filmu, dlatego z niecierpliwością czekam na ekranizację kojonych części sagi Millennium.

Obejrzyj trailer filmu „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet„.

GD Star Rating
loading...
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, 4.4 out of 5 based on 7 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz