Malowany welon

Recenzja filmu: Malowany welon (The Painted Veil)

melodramat
Reżyser: John Curran
Data premiery: 20.12.2006 (świat), 18.05.2007 (Polska)
Produkcja: USA, Chiny

Piękna historia o miłości, do której trzeba dojrzeć – to film, który zdecydowanie do łatwych nie należy. Jak możemy stwierdzić w trakcie jego oglądania, do samego obrazu również trzeba dojrzeć – w innym razie przytłoczy nas on brakiem akcji i nienaturalnym spokojem.

Walter Fane (Edward Norton) to ceniony bakteriolog, który odnosi sukcesy w pracy. Nie wiedzie mu się jednak w życiu prywatnym. Jego śliczna żona Kitty (Naomi Watts) nie wykazuje żadnych pozytywnych uczuć względem męża, a dodatkowo zdradza go z konsulem. Wiedząc o tym, Walter nie porzuca jej od razu. Woli wystawić jej wątpliwe uczucia na ostatnią próbę. Stawia ukochanej ultimatum, zmuszając ją do dalekiego wyjazdu. Bojąc się utraty dostatniego życia, egoistyczna Kitty wyrusza wraz z Walterem do chińskiej prowincji, gdzie jej mąż ma pomagać w opanowaniu epidemii cholery. W obliczu ludzkiej tragedii, z dala od miejsca, które dobrze zna, Kitty przeżywa wewnętrzną przemianę. Zaczyna doceniać męża, rozbudza się w niej miłość, ale też wrażliwość, empatia. Niestety, los nie jest dla niej łaskawy i wystawia ją na kolejną próbę.

Ekranizacja powieści Williama Somerseta Maughama to wzruszająca opowieść o zdradzie i miłości, o pokucie i staraniach odbudowania zaufania. John Curran nakręcił film niezwykle klimatyczny. Ci, którzy naprawdę przejmą się fabułą, na pewno poddadzą się głębokim przemyśleniom na temat miłości w różnych jej aspektach. Jednak widz, który oczekiwał akcji, napięcia będzie zawiedziony. Żeby zachwycić się „Malowanym welonem” warto już przed jego włączeniem przygotować się na 2 godziny spokojnej przeprawy przez problemy niszczące związek Kitty i Waltera oraz na podróż do Chin, których krajobrazy zdominują scenerię filmu. Niewątpliwym atutem filmu jest muzyka, za którą „Malowany welon” otrzymał Złoty Glob. Jej kompozytorem jest Alexandre Desplat.

„Malowany welon” można polecić głównie koneserom, jednak prawdopodobnie podbije też serca wrażliwych widzów, którzy są w stanie poświęcić swój czas na oglądanie długiego, nieco monotonnego filmu pełnego skrytych emocji.

 

Obejrzyj trailer filmu „Malowany welon”.

GD Star Rating
loading...
Malowany welon, 2.5 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. M.Giffin /

    Niesamowity film, moim zdaniem wcale nie monotonny, ale to pewnie dlatego, że jestem zakochana w scenerii, zdjęcia są po prostu nieziemskie, a i aktorzy zrobili na mnie spore wrażenie 🙂

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz