Kino Greckie na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Nowe Horyzonty 2014

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty zapowiada się naprawdę ciekawie. Jednym z jego najciekawszych elementów ma być przegląd kina greckiego. Skąd taki pomysł? Filmy powstające w dawnej Helladzie są coraz bardziej doceniane na wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach, dlatego w końcu zagościć mają również w naszym kraju. Tym bardziej, że w ostatnich czasach coraz częściej były one nagradzane i chwalone przez największe autorytety.

Według zapowiedzi organizatorów MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, podczas odbywającego w dniach 24 lipca – 3 sierpnia festiwalu, we Wrocławiu wyświetlonych zostać ma kilkanaście greckich produkcji. Pojawiają się wśród nich zarówno dobrze już znane obrazy, jak również nowości, które nie są jeszcze znane na świecie. Wśród tytułów, jakie na pewno będzie można obejrzeć wymienia się m.in. „Attenberg” Athiny Rachel oraz „Kieł” Giorgosa Lanthimosa. Oba obrazy już kilka lat temu zrobiły spore zamieszanie w filmowych światku zwracając uwagę koneserów kina na obrazy produkowane w Grecji.

A co takiego ma w sobie kino greckie, że ostatnimi czasy święci triumfy niemal na całym świecie? Przede wszystkim, docenia się jego różnorodność. Jak podkreślają specjaliści, możemy w nim znaleźć filmy o różnorodnej tematyce i formie. Eksperymenty z narracją, surrealistyczne wizje, śmiałe metafory to tylko niektóre elementy współczesnego kina greckiego. Do tego wszystkiego dochodzi odważne nawiązanie do problemów dzisiejszej Hellady, która od kilku lat zmaga się z kryzysem i wciąż nie potrafi z niego wyjść mimo, że inne europejskie kraje wracają już do normalności. Trudna tematyka sprawia jednak, że widz ma wiele okazji do głębokich przemyśleń, do obudzenia w sobie wielu, czasem skrajnych emocji.

Ponadto, wiele nowych filmów kręconych przez greckich twórców to historie o ludzkich dramatach, których bohaterowie są ludźmi zagubionymi, nie potrafiącymi odnaleźć się w obecnej rzeczywistości i starającymi się uciec od problemów mimo, że zdają sobie sprawę, iż jest to często niemożliwe. Sprawia to, że kino greckie jest niezwykle emocjonalne, przygnębiające, ale też nad wyraz interesujące i poruszające. Można mieć pewność, że wybierając się na seanse przewidziane w ramach MFF T-Mobile nie zmarnujemy czasu, a wyjdziemy przepełnieni refleksjami na temat ogólnie pojętego życia.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz