Festiwal w Cannes i skandal z rolą Nicole Kidman

Festiwal w Cannes

Coroczny Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczęty! Impreza będzie trwała do 25 maja. 67. edycja jednego z najpopularniejszych wydarzeń filmowych na świecie zostanie zapamiętana na bardzo długo. Wszystko, dzięki wyjątkowemu rozpoczęciu i dzięki skandalowi, który odbił się szerokim echem w mediach na całym świecie. Festiwal rozpoczął się od premiery biograficznego filmu „Grace księżna Monako”. Wcielająca się w główna rolę Nicole Kidman odtańczyła rumbę z aktorem Lambertem Wilsonem, który prowadził ceremonię inauguracyjną. Podczas oficjalnego otwarcia nie zapomniał też uczcić pamięci zmarłego niedawno, słynnego francuskiego reżysera Alaina Resnaisa.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził fakt, że festiwal został oficjalnie zbojkotowany przez rodzinę książęcą. Ani książę Monako Albert II, ani jego siostry Stefania i Karolina nie stawiły się na premierze filmu o ich matce. Dzieci księżnej Grace twierdzą, że w filmie pojawiło się wiele przekłamań, a całość narusza dobre imię ich ojca. Jednocześnie, dzieci Grace Kelly stwierdziły, że obraz przedstawia ich księstwo od złej strony, przesadnie drążąc temat konfliktu w państwie. Uznali, że reżyser obrazu Olivier Dahan chciał wzbudzić sensację, by przyciągnąć więcej widzów, ale nie skupił się na tym, by produkcja odpowiadała faktom i pozwolił, by scenariusz opierał się na autentycznych elementach wymieszanych z fikcją. W odpowiedzi na te zarzuty, reżyser podkreśla, że książę Albert czytał scenariusz i sam wyraził zgodę na kręcenie filmu w Monako, a poza tym, nie widział go, więc nie może wiedzieć, w jakim stopniu jest on autentyczny.

Poza tym, już w pierwszych dniach festiwalu doszło do incydentu, którego ofiarą padła America Ferrera. Nieproszony gość postanowił zajrzeć pod suknię aktorki, więc po prostu… wszedł pod nią! Natomiast Salma Hayek sprzeciwiła się porwaniom w Nigerii, domagając się uwolnienia dziewczynek, które zostały wzięte do niewoli przez jedno z tamtejszych ugrupowań islamskich.

Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes o najważniejszą nagrodę przyznawaną przez zebrane tam jury, czyli Złotą Palmę walczyć będzie 18 produkcji. Wśród jurorów znaleźć mają się takie sławy, jak choćby reżyserzy Sophia Coppola czy Gael Garcia Bernal. Poza konkursem głównym, tradycyjnie odbędzie się szereg pokazów specjalnych. Właśnie podczas dodatkowych seansów zaprezentowane mają zostać 3 polskie filmy. Będą to „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego, „Fragmenty” Agi Woszczyńskiej, a także „Ostatni walc” Macieja Kawalskiego.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz