Krótka lista dokumentów z szansą na Oscara 2013

Oscar - statuetka

Znamy już filmy, które mają szansę zdobyć Oscara w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Amerykańska Akademia Filmowa przedstawiła listę 15 produkcji, które będą rywalizowały o tę prestiżową statuetkę. Były one już prezentowane na różnych festiwalach międzynarodowych. Same nominacje do Oscarów 2014 zostaną ogłoszone przez Akademię 16 stycznia przyszłego roku. Natomiast gala wręczenia najważniejszych nagród filmowych odbędzie się 2 marca 2014 r.

Szansę na nominację i późniejsze przyznanie Oscara w kategorii Najlepszego filmu dokumentalnego ma m.in. film „Sceny zbrodni”, który jest zapisem 7 lat spędzonych przez reżysera Joshuę Oppenheimera z byłymi dowódcami indonezyjskich brygad śmierci. Według ekspertów, to niesamowite połączenie dramatu psychologicznego z filmem gangsterskim, a nawet melodramatem. Szansę na Oscara może uzyskać także obraz Richarda Rowleya „Brudne wojny” opowiadający o niemal wszystkich konfliktach zbrojnych, w jakich udział biorą Amerykanie. Kolejną pozycją są „Kłamstwa Armstronga”, czyli film o słynnym kolarzu Lance’u Armstrongu i aferze dopingowej z jego udziałem. Na liście Akademii znalazły się tez obrazy ”Blackfish” oraz „The Crash Reel”. Pierwszy to historia zniewolonej orki Tilikum, która zabiła 3 osoby, a drugi to opowieść o snowboardziście Kevinie Pearce’ie i jego poważnym wypadku.

Ponadto, szansę na nominację ma produkcja „Piękna i bokser” – feministyczna biografia kobiety, która po latach bycia żoną i matką chce zostać także artystką. „Mój najstarszy kuzyn” to historia człowieka dotkniętego chorobą Alzheimera, a „Bóg kocha Ugandę” to dokument o związku ewangelizacji Ameryki Północnej z ewangelizacją Ugandy. „Life According to Sam” jest natomiast zapisem ciężkiej walki całej rodziny z poważną chorobą genetyczna syna, Sama.

Oprócz tego, na liście Akademii znalazł się film dokumentalny poświęcony rosyjskiemu zespołowi „Pussy Riot. Modlitwa punka”, którego członkinie odsiadują karę pozbawienia wolności. Szansę na nagrodę może zdobyć obraz „Historie rodzinne” pokazujący prywatne śledztwo reżyserki chcącej odkryć sekrety jej rodziny. Poza tym, możliwość nominacji do Oscara dla Najlepszego filmu dokumentalnego mogą uzyskać „20 Feet from Stardom”, „Tim’s Vermeer” oraz „Which Way Is the Front Line from Here?”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz