Debiutanci – recenzja filmu

film DebiutanciRecenzja filmu: Debiutanci (Beginners)

dramat, komedia romantyczna
Reżyseria: Mike Mills
Scenariusz: Mike Mills
Premiera: 15.07.2011 (Polska) 11.09.2010 (świat)
Produkcja: USA

Film o smutku, bólu, ale i o szczęściu, które czasem przychodzi do nas w postaci drugiej, bliskiej osoby. Film po prostu o życiu. Spokojny, dający do myślenia, poruszający problemy, z jakimi zmaga się wielu z nas.

Oliver (Ewan McGregor) to mężczyzna po 30-ce, który nie może znaleźć szczęścia w życiu. Chociaż ma niezłą pracę, to jednak nie układa mu się w życiu prywatnym. W sporej mierze wynika to jeszcze z czasów dzieciństwa i młodości. Mimo, że jego rodzina wydawała się być szczęśliwą, to jednak piętno odbiły na nim dziwactwa matki i brak ciepła między rodzicami, którzy zachowywali się jak obcy sobie ludzie. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy umiera jego matka. Dopiero wtedy Hal, jego ojciec (Christopher Plummer) wyznaje synowi, że jest homoseksualistą, ale nie chciał wcześniej o tym mówić, by nie krzywdzić swojej żony. Oliverowi trudno jest zrozumieć całą sytuację. Rozmyśla o niej bezustannie. Nawet wtedy, gdy umiera również jego ojciec.

Chociaż niektórzy będą patrzyli na „Debiutantów” przez pryzmat podejmowanej w nim tematyki homoseksualizmu, to jednak uważam, że to nie ona jest w nim najważniejsza. Nie chodzi o homoseksualizm, a po prostu o szczęście i miłość, do którego każdy z nas ma prawo – bez względu na wiek i orientację seksualną. Obraz w poruszający sposób ukazuje, jak duża jest siła miłości wobec bliskich, których nie chcemy ranić nawet za cenę własnego szczęścia.

Przyznam szczerze, że sama postać Olivera nie zrobiła na mnie większego wrażenia, za to w pełni skupiłam się na wzruszającej historii jego ojca. Trzeba jednak podkreślić, że reżyser w dobitny sposób pokazał, w jak dużym stopniu życie rodziców może wpłynąć na życie ich – nawet już dorosłych – dzieci.

Debiutanci” to film, który spokojnie można zaliczyć do grona tych ambitnych. Mimo braku akcji, rozbudza emocje i daje do myślenia. Jest idealny dla każdego, kto patrząc w ekran, chce nie tylko oglądać, ale też myśleć o życiu.

Debiutanci - kadr 1

Debiutanci - kadr 2

Debiutanci - kadr 3

Debiutanci - kadr 4

Debiutanci - kadr 5

Obejrzyj zwiastun filmu „Debiutanci”.

GD Star Rating
loading...
Debiutanci - recenzja filmu, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

4 komentarze

 1. Karol /

  Bardzo fajny film, mimo że gatunek (komedia romantyczna) może odstręczać. Dodaje otuchy, jest mądrze nakręcony no i po prostu podobał mi się motyw staruszka, który w jesieni życia robi coming out 😀 Polecam „Debiutantów” wszystkim osobom, które chcą sobie poprawić humor inaczej niż oglądając głupkowatą komedię.

  GD Star Rating
  loading...
 2. ewa /

  Swietny,originalny,dodadający otuchy..polecam

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz