Ich noce

Ich noce

Recenzja filmu: Ich noce (It Happened One Night)

komedia romantyczna
Reżyseria: Frank Capra
Scenariusz: Robert Riskin
Produkcja: USA
Premiera: 22.02.1934 (świat)

Czy film, w którym nie sposób doszukać się choćby jednego pocałunku, można nazwać komedią romantyczną? Jeśli mowa o „Ich nocach”, zdecydowanie tak. To dzieło, nagrodzone aż pięcioma Oskarami w 1934 roku, nie tylko jest ciągle zabawne i poruszające, ale też wciąż inspiruje współczesnych twórców (motyw przypadkowego spotkania milionerki i zwykłego człowieka pojawił się między innymi w filmach „Bogata dziewczyna” i „Notting Hill”).

„Wywodzę się z rodu upartych idiotów” – wykrzykuje Ellie, kiedy ojciec zarzuca jej, że wyszła za mąż nie z miłości, ale aby udowodnić wszystkim, że potrafi sprzeciwić się bogatemu tacie-despocie. Zdenerwowana dziewczyna postanawia w tajemnicy wyjechać do Nowego Jorku, aby zamieszkać ze swoim mężem. W drodze spotyka dziennikarza, Petera Warne’a, człowieka bez grosza, który chce się wzbogacić pisząc artykuł o jej ucieczce. W autobusie, którym podróżują, unosi się zapach złośliwości i sarkazmu, który z czasem zmienia się w słodką, choć nie mdłą, woń miłości.

Ten czarno-biały film jest nie tylko dla ludzi, którzy kochają klasykę kina, z pewnością spodoba się też tym, którzy lubią niewybredne żarty – nie sposób nie wspomnieć tutaj rewelacyjnej wręcz sceny łapania autostopu oraz lekcji poprawnego zdejmowania ubrań.

Prawdziwymi wisienkami na torcie w „Ich nocach” są aktorzy, zwłaszcza Clark Gable, słusznie nazywany przez niektórych królem Hollywoodu. Świetnie opracowane dialogi z pewnością nie zachwycałyby w takim stopniu, gdyby nie talent głównych postaci, które musiały zmierzyć się z ciężkim zadaniem – większość filmu opiera się jedynie na dwóch rolach.

Obejrzyj trailer filmu „Ich noce”.

GD Star Rating
loading...
Ich noce, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. Clara /

  Zazwyczaj nie oglądam starych filmów, ale do tego Pani mnie zachęciła i chętnie go oglądnę. Tylko nie wiem gdzie szukać czegoś takiego, bo w wypożyczalni pewnie nie mają takich starych rzeczy

  GD Star Rating
  loading...
 2. Giffin /

  Mój mail to tabliczkaczekolady@onet.eu, chętnie podpowiem gdzie szukać „Ich nocy” i innych tego typu filmów 🙂

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz