When Nietzsche Wept

When Nietzsche Wept

When Nietzsche Wept

dramat
Reżyser: Pinchas Perry
Produkcja: USA
Data premiery: 07.07.2007 (świat)
Dystrybutor: First Look International,

Zawsze gdy oglądam filmy historyczny czy biograficzne zastanawia mnie na ile są one „prawdziwe”, na ile odzwierciedlają wydarzenia, które na prawdę miały miejsce. Konkluzja jest zazwyczaj taka, iż są one mniej lub bardziej podkoloryzowane. Nie inaczej ma się sprawa z filmem Pinchasa Perry’ego „When Nietzsche Wept” (film jest kompletnie nie znany w Polsce, nie ma nawet tytułu w naszym języku). Ten luźno oparty na biografii niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego (w tej roli doskonale wcielający się w postać Arman Assante) przedstawia jego spotkanie z austriackim psychologiem, współpracownikiem Sigmunta Freuda, Józefem Breuerem. Bezpośrednią prowodyrką tego spotkania jest rosyjska piękność (Katheryn Winnick), która była niegdyś obiektem westchnień filozofa, a która teraz martwi się o to, iż wpadł on w depresję.

Zderzenie genialnego umysłu z psychoanalizą owocuje niezwykłymi rozmowami, które zorientowanych w temacie widzów mogą czasami rozbawiać. W ogóle postać Nietzschego jako nieco niezdarnego, zagubionego w świecie ekscentryka powoduje na twarzach widzów uśmiech. Byśmy mieli jasność: film nie wyśmiewa tej historycznej postaci, raczej przedstawia ją jako bardziej ludzką, odbrązowioną. Dzięki temu zaczynamy utożsamiać się z filozofem, z jego rozterkami i problemami. Film zawiera w sobie kilka ważnych wypowiedzi, a wplatanie w zwykłe rozmowy cytatów z dzieł Nietzschego okazało się fantastycznym (chociaż wyimaginowanym) źródłem jednych z najważniejszych zdań współczesnej filozofii.

Dodajmy do tego odpowiednio twarde akcenty (niemiecki i rosyjski), a wszystko okaże się doskonałą rozrywką na wysokim poziomie. Bo tym jest „When Nietzsche Wept„: rozrywką. Nie jest to wykład z filozofii ani przestawieniem źródeł myśli Nietzschego. Jest zabawą z widzem, próbą powiedzenia: „Co by było gdyby”. Jeżeli przyjmiemy założenie, że nie uczymy się historii, a już tym bardziej filozofii z filmów będzie on doskonałą zabawą.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz