Walc z Baszirem – recenzja filmu

Recenzja Walc z BasziremRecenzja filmu: Walc z Baszirem

animacja, dokumentalny, wojenny, biograficzny
Reżyseria: Ari Folman
Scenariusz: Ari Folman
Premiera: 03.04. 2009 (Polska) 15.05.2008 (świat)
Produkcja: Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA, Izrael

Film Walc z Baszirem to anonimowa opowieść biograficzna zbierająca wysokie oceny w rankingach światowych. Akcja dotyczy wspomnień wojennych Izraelczyka Arta Folmana, który w młodości odbywał obowiązkową służbę w wojsku – trudne wspomnienia główny bohater wymazał z pamięci, odtwarzając je dopiero po 40-tce pod wpływem rozmowy z psychologiem.

Postanawia spotkać się ze swoimi dawnymi przyjaciółmi, by rozwikłać zagadkę z przeszłości. Tematem filmu jest właśnie to bolesne przywoływanie wspomnień wojennych: nie jest to suchy opis wydarzeń historycznych czy relacje innych osób, nie jest też obiektywnym spojrzeniem na zbrodnię, tylko osobistą formą autoterapii reżysera.

W trakcie przypominania sobie wypartych zdarzeń reżyser filmu odkrywa przerażającą prawdę o wojnie w Libanie i o sobie samym… W „Walcu z Baszirem” poznajemy słabość jednostki, którą zmuszono do zabijania.

Poruszająca historia osobistej traumy bez zbędnego mitologizowania konceptu poświęcania się dla ojczyzny jest zupełnie odmienna od polskich filmów wojennych: ukazuje w pełnej krasie jak nienaturalną sytuacją dla ludzkości jest stan wojny.

Nie znajdziemy tu jednak scen typowych dla gatunków wojennych, pokazujących okrucieństwo wojny. Mimo tego film porusza do głębi i skłania do refleksji.

Jest przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych historią i skutkami psychologicznymi działań wojennych. Niecodzienna, animowana formuła filmu sprawia, że momenty powagi przeplatają się z surrealistycznymi scenami w towarzystwie groteski a nawet humoru. Ścieżka dźwiękowa potęguje to odczucie: twórcą neoklasycznych kompozycji jest Max Richter.

Głosów głównych bohaterom udzielili m.in. Yehezkel Lazarow, Mickey Leon, Ari Folman i Ronny Dayag. Na tą produkcję naprawdę warto wybrać się do kina!

Walc z Baszirem - recenzja 1

 

Walc z Baszirem - recenzja 2

 

Walc z Baszirem - recenzja 3

 

Walc z Baszirem - recenzja 4

 

Walc z Baszirem - recenzja 5

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Walc z Baszirem”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz