Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”

ŻubrOFFka

Od 4 do 8 grudnia w Białymstoku odbywał się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”, którego głównym celem jest stworzenie okazji dla zetknięcia się kultury wschodniej z zachodnią. Dodatkowo, to sposobność do poznania dorobku twórców filmów krótkometrażowych pochodzących z różnych państw. Z tego powodu, podczas festiwalu organizowany jest konkurs na najlepszy film tego typu. W tym roku w zmaganiach o Grand Prix 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka” udział wzięło 76 filmów. Zostały one wybrane z ponad 800 nadesłanych propozycji.

Nagrody w festiwalowym konkursie wręczono w pięciu kategoriach. Trzy spośród nich były kategoriami krajowymi – nagrodzono najlepszy film krótkometrażowy nakręcony przez amatorów, najlepszy obraz studentów oraz najlepszy film stworzony przez twórców niezależnych. Natomiast kategoriami międzynarodowymi były „Okno na Wschód”, w której w szranki stanęły tylko filmy kręcone przez twórców państw wschodnich oraz „Cały ten świat”. Nagrody zostały przyznane przez międzynarodowe jury, w którego skład wchodzili m.in. reżyser Leszek Dawid oraz reżyserka Taisia Igumentseva.

Główną nagrodę, czyli wspomniane Grand Prix przyznano filmowi „The Mass of Men”, który był chwalony za dopracowanie wszystkich elementów: scenariusza, zdjęć, montażu, obsady, a także puenty. Poza tytułem, twórcy otrzymali 2 tysiące euro. W kategorii „Okno na Wschód” nagrodzono bułgarski obraz „Jump”. W drugiej międzynarodowej kategorii wyróżniono natomiast belgijski film „Sac de noeuds”. Polskim amatorem, który najlepiej poradził sobie w konkursie był Bartek Tryzna, który nakręcił film „Franek”. W kategorii studentów zwyciężył Martin Rath („Arena”), a w kategorii twórców niezależnych wygrał Filip Syczyński („Jak głęboki jest ocean?”).

Ponadto, podczas festiwalu przyznano jeszcze szereg innych nagród w mniej istotnych kategoriach. Należy jednak podkreślić, że obok samego konkursu, w ramach festiwalu organizowane były również inne eventy. Odbywały się pokazy filmów krótkometrażowych kręconych przez reżyserów pochodzących z różnych stron świata, organizowano też koncerty, warsztaty oraz wystawy, które nie nawiązywały ściśle do samego wydarzenia, ale pozwalały na poszerzanie horyzontów i poznawanie zagranicznych twórców.

[youtube]http://youtu.be/eNnAViovs0c[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/iUCMcjtT_ZY[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/bXCEUXX-vDI[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/FqLU6ILT8dM[/youtube]

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz