W chmurach

W chmurach (2010)

komedia, dramat
Produkcja: USA
Data premiery: 2010-02-26 (Polska) , 2009-09-05 (Świat)
Dystrybutor: United International Pictures Sp z o.o.

Jeden z najbardziej dojrzałych filmów Retmana, sześć nominacji do Oskara, w tym 3 dla głównych bohaterów to coś, co całkowicie zastąpi nam nawet najlepszą rekomendację tego filmu.

George Clooney, jako Ryan Bingham, który całe swoje życie podporządkował pracy. I to nie byle jakiej pracy. Bingham trudni się zwalnianiem z pracy tych, których chcą się pozbyć firmy, spółki i przedsiębiorstwa, ale nie mają czasu, chęci na rozmowę albo… odwagi. A Ryan jest świetny w tym, co robi. Bo jak przekonać człowieka zwalnianego, że właśnie rozpoczyna nowy etap swojego życia, nawet jeśli chwilowo zabraknie mu na chleb dla dzieci i jeszcze sprawić, aby poniekąd ucieszył się z takiego zwolnienia?

Film ociera się o aktualną sytuację na rynku pracy, kiedy to szalejący kryzys wymaga etatowych redukcji, szybkich rotacji pracowniczych i geniuszu w dokonywaniu bolesnych zmian, w pozornie bezbolesny sposób.

Główny bohater bez prywatnego życia, bez emocji, bez planów na przyszłość, całe życie spędza dosłownie w chmurach, zachwycając się rekordami w ilości lotów, zwalniając ludzi praktycznie z całego świata, balansując na cienkiej linii układów i układzików z obsługą samolotów i ciesząc się taką codziennością. Czy tak można wiecznie? Bingham mógłby, gdyby w pracy nie pojawiła się młoda, ambitna i pełna rewolucyjnych pomysłów Natalie (Anna Kendrick), która w ramach oszczędności wysuwa propozycję zwalniania ludzi przez internet. W końcu czas pędzi do przodu, a loty są takie drogie.

Bingham zabiera ją na zapoznawcze tourne po świecie, które ma wdrożyć dziewczynę w sposób zwalniania i konieczność przeprowadzania tej smutnej czynności w tzw. cztery oczy. Nietuzinkowa para pozna jeszcze na trasie Alex (Vera Farmiga), którą można byłoby spokojnie nazwać Ryan’em – tyle, że w spódnicy. Kobieta bez planów, wzniosłych marzeń i chęci stabilizacji – żyjąca chwilą, samolotami i oczywiście pracą. A co z tego wszystkiego wyniknie? I dlaczego ten film dostał tyle nominacji do Oskara? To już trzeba zobaczyć osobiście.

Warto też dodać, że od kilku dni o „W chmurach” piszą największe ogólnopolskie gazety, a to już jest niebagatelna rekomendacja.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. magda /

    szkoda,że pominęłaś najistotniejszy chyba wątek całego filmu, czyli życie bez zobowiązań. Ryan całe swoje życie zapakował do podróżnej walizki, dom traktuje jak najmniej lubiany hotel, hotele jak dom, a z rodziną prawie nie utrzymuje kontaktu. To film opowiadający o próbie życia bez przymusów, bez „obiecywania siebie” komukolwiek. Bohater próbuje uniknąć przywiązywania się do ludzi i miejsc.I kiedy w końcu się przełamuje, zaczyna czuć ponosi porażkę.
    To film ,który każe się zastanowić co jest tak naprawdę lepsze.

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz