„Układ zamknięty” – o tym filmie się mówi

Układ zamknięty (Gajos)

Układ zamknięty” to kolejny polski film, który jeszcze przed premierą otrzymał łatkę kontrowersyjnego. Thriller nakręcony przez Ryszarda Bugajskiego przedstawia autentyczną historię trzech przedsiębiorców, którym zarzucono udział w grupie przestępczej. Walorem filmu jest nie tylko ciekawa fabuła, ale również świetna kreacja Janusza Gajosa, który wcielił się w postać głównego bohatera – prokuratora odpowiedzialnego za spisek wycelowany we wspomnianych przedsiębiorców.

Chociaż „Układowi zamkniętemu” zarzuca się zbyt dosłowne, zbyt schematyczne przedstawienie niektórych postaci, to jednak z drugiej strony, właśnie to sprawia, że przykuwa on uwagę widza. Brak w nim odcieni szarości, a postaci wydają się dzielić tylko na czarne i białe, przy czym zdecydowanie bardziej widoczne są te pierwsze. Twórcy filmu skupili się na tym, by ukazać widzowi ciemną stronę otaczającego go świata. Obraz powoduje w wielu odbiorcach prawdziwą złość. Trzeba też przyznać, że stosunek widzów do filmu jest w pewnym stopniu zależny od ich preferencji politycznych.

Gajos wciela się w rolę wyjątkowo czarnego charakteru. Niektórzy twierdzą, że eksponowanie jego najgorszych cech jest wręcz przesadne. To człowiek pozbawiony skrupułów, nastawiony na uprzykrzanie życia innym osobom. Ciekawa jest przy tym kwestia zarażania się złem – podwładny prokuratora z czasem zaczął nabierać jego cech i z każdą kolejną sceną stawał się coraz gorszym człowiekiem. Film pokazuje też, że nie da się być wrednym tylko w jednej sferze życia, a zawodowa bezczelność przekłada się na złe stosunki rodzinne. Grany przez Gajosa prokurator Kostrzewa zupełnie bowiem nie sprawdza się w roli ojca.

Oprócz tego, że cały film napiętnowany jest złem bijącym od głównego bohatera, to krytycy zarzucają mu też nadmiar nachalnej symboliki. Jest to kolejny element sprawiający, że całość jest tak jednoznaczna. Niemniej jednak, wiele osób przyznaje, że w polskim kinie, gdzie trudno jest znaleźć naprawdę interesujące filmy, „Układ zamknięty” jest tak mocnym akcentem, że błędem byłoby go nie zobaczyć.

Sądząc po komentarzach, 100 tysięcy widzów na przestrzeni zaledwie 3 dni to nie zasługa samej kampanii reklamowej, ale również rzeczywistych atutów filmu. Obraz został odebrany dobrze zarówno przez wielu krytyków, jak i miłośników polskiego kina, którzy od dawna czekali na tak wyrazisty film wyprodukowany w Polsce.

GD Star Rating
loading...
"Układ zamknięty" - o tym filmie się mówi, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Kamil /

    Byłem w kinie dobry film polecam

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz