Thelma i Louise – recenzja filmu

Thelma i LouiseRecenzja filmu: Thelma i Louise

dramat
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: Callie Khouri
Premiera: 24.05.1991 (świat), 05.09.1991 (Polska)
Produkcja: Francja, USA

Mocny, trzymający w napięciu, ale jednocześnie piękny i wzruszający film o sile przyjaźni i o tym, jak jedno wydarzenie może wpłynąć na całe życie nasze i naszych bliskich. Po jego obejrzeniu każdy zastanowi się, ile byłby w stanie zrobić, by uniknąć więzienia.

Thelma (Geena Davis) i Louise (Susan Sarandon) to dwie przyjaciółki, które wiodą niezwykle przeciętne i bardzo nudne życie. Chcąc choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk, postanawiają wspólnie wybrać się na urlop. Nie mają pojęcia, że podczas tej podróży ich życie ulegnie kompletnej zmianie i już nigdy nie wrócą do dawnej monotonii. Podczas postoju w przydrożnym barze, Thelmę podrywa młody, przystojny mężczyzna. Kiedy próbuje zgwałcić Thelmę, Louise sięga po broń, by ratować przyjaciółkę. Od tej pory spokojna wycieczka zamienia się w szaleńczą ucieczkę przed ścigającym je wymiarem sprawiedliwości. Kobiety będą musiały podjąć decyzję, czy wrócić do bliskich i wylądować w więzieniu, czy wciąż gnać przed siebie, czując na plecach oddech policji.

Thelma i Louise” to film kompletny. Nie brakuje w nim absolutnie niczego i nic nie trzeba tu zmieniać. Fantastycznie zrealizowany, z doborową obsadą i świetnym scenariuszem, a do tego wbijającym w fotel zakończeniem. Trzyma w napięciu, wzrusza, momentami bawi, nie pozwala widzowi nudzić się nawet przez minutę. Wzbudza wiele różnych emocji, ale ostatecznie daje poczucie dobrze wykorzystanych 2 godzin życia. A przy okazji genialnej gry aktorskiej i niesamowicie wciągającej fabuły, produkcja daje nam szansę napatrzenia się na wspaniałe krajobrazy amerykańskich bezdroży – takich, które dają człowiekowi poczucie prawdziwej wolności.

Piękna historia dwóch przyjaciółek tak zachwyciła filmowych ekspertów, że Callie Khouri została uhonorowana w 1992 r. Oscarem w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny. Wcześniej otrzymała także Złoty Glob. Obraz „Thelma i Louise” uzyskał łącznie 6 nominacji do Oscara. Poza tymi za role aktorek pierwszoplanowych i scenariusz, należy wspomnieć także o nominacjach w kategoriach Najlepszy reżyser, Najlepsze zdjęcia i Najlepszy montaż. Film został obsypany również wieloma innymi nagrodami. Wśród najważniejszych można wymienić włoski odpowiednik Oscara – nagrodę Davida di Donatello dla Geeny Davis i Susan Sarandon w kategorii Najlepsza aktorka zagraniczna, a także nagrodę Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych dla Geeny Davis, jako najlepszej aktorki. Filmem zachwycano się na całym świecie, a poza odtwórczyniami głównych ról i scenarzystką, doceniono też grającego postać drugoplanową Harveya Keitela oraz reżysera Ridleya Scotta.

„Thelma i Louise” to obowiązkowa pozycja dla każdego, prawdziwego kinomana! Trudno wyobrazić sobie, że może się nie podobać. To coś dla fanów thrillerów, dramatów, filmów drogi, Ridleya Scotta, Susan Sarandon – po prostu dla wielbicieli dobrego kina.

Thelma i Louise - kadr 1

Thelma i Louise - kadr 2

Thelma i Louise - kadr 3

Thelma i Louise - kadr 4

Thelma i Louise - kadr 5

Obejrzyj zwiastun filmu „Thelma i Louise”.

GD Star Rating
loading...
Thelma i Louise - recenzja filmu, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz