Synowie Anarchii – recenzja

Synowie Anarchii - plakatRecenzja serialu: Synowie Anarchii (Sons of Anarchy)

serial, dramat, film kryminalny, film akcji
Emisja: 2008 – …
Produkcja: USA

Synowie Anarchii” to kurz, to prędkość, to ryk silnika i braterstwo. To także gang motocyklowy skupiony wokół kalifornijskiego miasteczka Charming, chroniący je przed narkotykami i ludźmi starającymi wpłynąć negatywnie na samo miasteczko. O nich także opowiada amerykański serial pod tym samym tytułem, produkcji telewizji FOX, wyświetlany w Polsce dzięki FOX Polska i TVP HD.

Serial w dużej mierze czerpał ze społeczności motocyklistów zrzeszonych w klubach motocyklowych. Począwszy od ubioru (skórzane kamizelki określające przynależność do klubu), naszywek oznaczających kto jaką funkcję pełni, po elementy braterstwa i ogólnego klimatu klubu motocyklowego oraz zwyczajów, jakie w nim panują. W serialu zobaczyć można doborową obsadę, zarówno młodych aktorów jak i tych bardziej znanych.

Ron Perlman (znany w Polsce chociażby z tytułowej roli w filmie „Hellboy”), aktor charakterystyczny z wyglądu, gra tutaj Clarenca „Clay” Morrowa, szefa „Synów Anarchii”, a także właściciela warsztatu motocyklowego (bo trzeba przecież legalnie zarabiać). Jego postać jest też niejako wzorem, a przynajmniej początkowo, dla młodego zastępcy szefa, Jacksona „Jax” Tellera, granego przez Charlie Hunnana („Hooligans”, „Ludzkie dzieci”). Jego ojciec był jednym z założycieli klubu i bliskim przyjacielem Claya Morrowa. Przez 5 sezonów widzimy, jak Jax dojrzewa, jak zmienia się jego patrzenie na świat, jak dochodzi do wniosków, do których powinien dojść już dawno. Na uwagę zasługuje tu także matka Jaxa, Gemma Teller, grana przez Katey Sagal (najbardziej znana jako Peggy Bundy z serialu „Świat według Bundych”), silna kobieta, która jest szarą eminencją klubu. Pozostałe postacie są również charakterystyczne i mocno nakreślone. Harry „Opie” Winston (Ryan Hurst), Alex „Tig” Trager (Kim Coates) czy „Chibs” Telford (Tommy Flanagan) to role, które na długo zapadają w pamięci. Całość sprawia, że nie sposób przejść obok bohaterów obojętnie – jednych można znienawidzić, a drugich pokochać.

Scenariusz skupia się wokół klubu motocyklowego, działającego w USA i za granicą, któremu przewodzi Clay Morrow. Klub ten, czy też gang, oficjalnie działa jako warsztat motocyklowy, a wieczorami urzęduje we własnej knajpie. W samym klubie panuje ściśle określona hierarchia, jest podział ról. „Synowie Anarchii” postawili sobie jeden cel – ochrona miasteczka Charming przez negatywnymi zewnętrznymi wpływami i zalaniem miasteczka narkotykami. Pokazane są tu również relacje między innymi klubami-gangami motocyklowymi, ich rywalizacja i sojusze. W serialu nie obędzie się też bez dramatów rodzinnych, czy walk o władzę we własnym klubie.

Osobną sprawą jest muzyka w serialu. Już sama tytułowa piosenka „This Life” w wykonaniu Curtis Stigers and the Forest Rangers sprawia, że ciarki przechodzą po plecach. Poza tym poszczególne utworu są tak dobrane, żeby podkreślić ważne sceny w serialu.

Jak dotąd powstało 5 sezonów, z 6 sezonem, który ma pojawić się w połowie 2013 roku.

Harley-Davidson, Kostucha trzymająca kryształową kulę z symbolem anarchii oraz kosę połączoną z karabinem M16 i scenariusz napisany przez jednego z najlepszych twórców USA, Kurta Suttera (mającego również małą rolę w serialu jako Otto Delaney) są gwarancją wgniecenia w fotel i zżycia się z bohaterami.

Synowie Anarchii - kadr 1

Synowie Anarchii kadr 2

Synowie Anarchii kadr 3

Synowie Anarchii kadr 4

GD Star Rating
loading...
Synowie Anarchii - recenzja, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Marcin /

    Serial mimo upływu lat świetnie się prowadzi. Każdy odcinek oglądam z zapartym tchem na tvseriesonline.pl Ciekawe jak finał sezonu nie mogę się doczekać 😀

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz