Poskramiacze kwantów

Poskramiacze kwantów

Recenzja filmu: Poskramiacze kwantów (The Quantum Tamers: Revealing Our Weird and Wired Future)

film dokumentalny
Reżyseria: Chris Mullington
Produkcja: Kanada
Premiera: 11.10.2009 (świat)

Fizyka kwantowa postawiła na głowie cały świat. Co prawda nie dla osoby, która się tym nie interesuje. Chociaż na poziomie teorii doszło do prawdziwej rewolucji, dla przeciętnego zjadacza chleba wszystko pozostało takie samo. Chleb jest albo go nie ma, wbrew temu, co mówią fizycy – że chleb może być i nie być jednocześnie.

Problem z fizyką kwantową jest taki, że jest ona kompletnie nie intuicyjna. Można powiedzieć, że Newtonowski model był dużo bliższy temu, jak świat odbieramy zmysłami. Kwanty to już wyższa szkoła racjonalności. Prawdziwa jazda bez trzymanki po obszarze abstrakcji, przewidywań i paradoksów.

Kwantowe teorie narodziły się w pierwszej połowie XX stulecia. Początkowo brzmiały one dla jednych jak zaklęcia czarnej magii, dla innych jak bełkot. Lecz obecnie dzieje się z nimi to samo, co staje się udziałem każdego teoretycznego modelu. Naukowcy na tyle biegle operują nowymi pojęciami, przemyśleli to już na tyle możliwych sposobów, że są w stanie opowiedzieć o nich w sposób przystępny. Wśród fizyków są osoby wykonujące świetną robotę popularyzatorską. Piszą i opowiadając o czarnej magii tak, że staje się ona zrozumiała nie tylko dla adeptów.

„Poskramiacze kwantów” to popularnonaukowy program edukacyjny, dzięki któremu szybko zdobywamy rozeznanie we współczesnej fizyce. Materiał jest zmontowany w atrakcyjny sposób, często jest po prostu zabawny i w udany sposób łączy humor oraz edukację. Wypowiedzi ekspertów są przemyślane, treściwe i zrozumiałe.

Twórcy programu skupili się na tym, aby zaprezentować nam technologiczne perspektywy fizyki kwantowej. Dokładnie – te dziwne teorie, tak jak i wszystkie w historii nauki, wcześniej czy później znajdą praktyczne zastosowanie. Jednym z najmocniej elektryzujących umysły jest stworzenie komputera kwantowego. Taka maszyna wydajnością zdeklasuje aktualnie używany sprzęt i to w stopniu ciężkim do wyobrażenia: pojedynczy komputer będzie miał moc większą niż wszystkie wszystkie obecnie istniejące razem wzięte.

Naukowcy wypowiadający się w „Poskramiaczach kwantów” podkreślają, że fizyka kwantowa tak samo jak stała się rewolucją w obszarze teorii, tak samo przyniesie kompletną odmianę obszaru technologii. Przed ludzkością otwierają się zapierające dech w piersiach perspektywy. Hasła takie jak teleportacja przestają być elementem fantastyki.

Warto poznać tę zajmującą opowieść o przyszłości.

Film dostępny jest online, chociażby w serwisie Youtube.

GD Star Rating
loading...
Poskramiacze kwantów, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz