Naruto (serial anime)

Naruto

Recenzja filmu: Naruto; Naruto: Shippūden

anime, bajka, serial
Reżyser: Hayato Date
Produkcja: Japonia
Premiera: 03.10.2002

Anime „Naruto” oraz kontynuacja „Naruto: Shippūden” są ekranową adaptacją mangi autorstwa Masashiego Kishimoto. Seria opowiada historię tytułowego ninja oraz grupy jego towarzyszy oraz nauczycieli. Młody wojownik szkoli się w walce, a jednocześnie dorasta. Bajka jest mieszaniną spektakularnych potyczek oraz obyczajowego tła, płnego złożonych, wielowątkowych relacji.

Głównym wątkiem serialu jest przyjaźń Naruto i Sasuke. Ten drugi to również młody ninja. Jednak o ile Naruto jest osobą pogodną, kierującą się pozytywnymi uczuciami, o tyle Sasuke to osoba zamknięta, zdystansowana, ulegająca negatywnym emocjom. Jego obsesją staje się zemsta na starszym bracie – zbrodniarzu, który onegdaj zabił wszystkich mieszkańców ich osady, a nawet własnych rodziców. Celem życia młodego wojownika jest rewanż.

Pod wpływem złych uczuć Sasuke wędruje coraz głębiej w świat mroku. Zatraca się w nienawiści, staje się coraz gorszym człowiekiem. Naruto jako jego przyjaciel czuje się zobowiązany do tego, aby mu pomóc. Problemem jest, iż mściciel nie czuje, że potrzebuje pomocy. Zemsta jest jego obsesją, jedyną siłą napędzającą jego życie.

Anime „Naruto” to opowieść o prostych wartościach. Jako taka mogłaby być polecona najmłodszym. Jednak w serialu tym jest też mnóstwo brutalności – w walkach pojawia się krew, pokonani zostają pozbawieni życia. To wszystko sprawia, iż historia naprawdę wciąga. Każdy odcinek dostarcza mnóstwa emocji, choć może wymaga skrócenia dystansu, aby nie zniechęcić się naiwnością niektórych rozwiązań fabularnych. W związku z dużą dawką przemocy „Naruto” nie nadaje się raczej dla dzieci. A szkoda, bo promuje wartości, na których można wychować dobrego człowieka – przyjaźń, wierność, wytrwałość, uczciwość…

„Naruto” to prawdziwa gratka dla połykaczy seriali. Emitowany od 2002 roku co tydzień zapewnia konkretną dawkę wrażeń. Z jednej strony sentymentalne wątki obyczajowe, z drugiej oszałamiające choreografią pojedynki potężnych niczym bogowie wojowników.

GD Star Rating
loading...
Naruto (serial anime), 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz