Elena

Elena recenzja filmuRecenzja filmu: Elena

dramat
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew
Premiera: 23. 03. 2012 (Polska), 21.05.2011 (świat)
Produkcja: Rosja

„Elena” jest kolejnym filmem Andrieja Zwiagincewa znanego i cenionego za „Powrót” i „Wygnanie”. Jest to opowieść o wyrachowanym i cynicznym bogatym mężczyźnie imieniem Wladimir oraz o pielęgniarce – Elenie.

Na pozór nic ich nie łączy, jednak oboje na swój sposób wypełniają pewien układ. Ona opiekuje się nim, a on ma pieniądze.

Pewnego dnia mężczyzna trafia do szpitala po zawale serca. Uświadamia sobie, że nie pożyje za długo, dlatego postanawia sporządzić testament, w którym cały swój majątek pozostawia córce, zaś Elenie zapisuje jedynie dożywotnią comiesięczną pensję. Kobieta cały czas miała nadzieję, że Wladimir pomoże finansowo synowi z jej poprzedniego małżeństwa, jednak kiedy ta perspektywa zostaje zburzona, Elena obmyśla tragiczny w skutkach plan, który wpłynie na życie wszystkich jej bliskich.

Tego rodzaju produkcje w Polsce są zwykle przyjmowane przez wąskie grono odbiorców o specyficznym, wyrobionym guście.

Nie jest to kino komercyjne, ale ambitne, nagradzane w Cannes oraz nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011. Już samo to jest dobrym powodem, żeby obejrzeć „Elenę”.

Od razu w oczy rzuca się surowy realizm tego filmu, ale też duża dbałość, a wręcz pietyzm z jakim stworzony został ten obraz. Ciekawy jest sam fakt kreowania postaci. Początkowo widz czuje się silnie związany z główną bohaterką, co powoduje, że jej rozterki można łatwiej zrozumieć i odczuć. Można też powiedzieć, że jest to prosta historia o tym, co się dzieje, gdy do głosu dochodzą najprymitywniejsze popędy.

Jest to historia dwojga ludzi, którzy żyją obok siebie, mają własne sprawy na głowie, i mimo że są małżeństwem, każde walczy o to, by jego potomstwo górowało. Po tym filmie łatwiej przełamać niechęć do kina rosyjskiego naszpikowanego propagandą i miłością obywateli do aktualnej władzy.

Elena film

 

Elena recenzja

 

Elena film 2

Obejrzyj zwiastun filmu „Elena”.

GD Star Rating
loading...
Elena, 1.7 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz