Atak mrówek

Atak mrówek filmRecenzja filmu: Atak mrówek (Ant Attack)

film dokumentalny
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2006

Sygnaturka BBC jest dla mnie gwarancją jakości programów przyrodniczych. Zabierając się za „Atak mrówek” („Ant attack”) spodziewałem się więc, że czeka mnie czarodziejska wyprawa w niesamowity świat owadów społecznych. Nie zawiodłem się – materiał jest najwyższej jakości. Świetnie nakręcony, świetnie udźwiękowiony, świetnie zmontowany, ze świetnym komentarzem… ogólnie mówiąc – mucha nie siada. No bo i jakżeby śmiała, skoro rzecz dotyczy drapieżnych mrówek?

Temat jest dla mnie niezwykle interesujący. Mam za sobą okres zafascynowania Wilsonem i socjobiologią. Jego książkę, opisującą zachowania owadów społecznych, czytałem z zapartym tchem. To niesamowite, jak precyzyjnie i, zdawałoby się, przemyślnie zorganizowały się te legiony małych istot walczących o przetrwanie.

W „Ataku mrówek” możemy pooglądać sobie, jak wygląda życie kolonii mrówek nomadycznych. Insekty te nie mają stałego miejsca pobytu. Co jakiś czas zmieniają swoją siedzibę – najpierw wysyłają zwiad, później armię zdobywającą teren, a następnie dokonują błyskawicznej kolonizacji. Gdy już okolica jest zbadana i zabezpieczona, do nowego lokum trafia największy skarb mrówczego plemienia, czyli ich królowa. To, krótko i niezbyt elegancko mówiąc, maszynka do reprodukcji. Istota, której odwłok rozrasta się do nieproporcjonalnych rozmiarów i produkuje tysiące tysięcy jajeczek.

W tym dokumencie znajduje się mnóstwo obserwacji, które podekscytują każdego przyrodoznawcę-amatora. Poczynając od przyglądania się temu, jak funkcjonuje podzielone na kasty społeczeństwo owadów (każda kasta różni się od siebie budową – jest ona precyzyjnie dopasowana do spełnianej funkcji) przy eksploracji terenu, idąc przez potyczkę z kolonią termitów, atak (udany) na kraba czy ślimaka, kończąc zaś na tak zaskakującym fakcie, jak zdolność stworzenia ze swoich ciał żywego mostu spinającego brzegi małego zbiornika wodnego (!).

Myślę, że każdy, komu nieobce jest zafascynowanie światem przyrody, oglądnie „Atak mrówek” z ogromną przyjemnością. Bez cienia wątpliwości – polecam!

GD Star Rating
loading...
Atak mrówek, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz