Angel

AngelRecenzja filmu: Angel

melodramat, film kostiumowy
Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon
Premiera: 24.08.2007 (Polska) 14.03.2007 (świat)
Produkcja: Wielka Brytania, Francja, Belgia

Film Angel Francoisa Ozon to ekranizacja powieści Elizabeth Taylor, opowiadająca o córce sklepikarki, żyjącej w ponurym miasteczku Norley. Pragnie ona wyprowadzić się do Londynu, osiągnąć sukces i stać się sławną pisarką romansów. Początkowo wszyscy ją krytykują – jej dzieła oceniane są jako kiepskiej jakości, samej Angel zarzuca się brak talentu. Do czasu!

W końcu interesuje się nią pewien londyński wydawca, który w tandetnych romansach Angel widzi żyłę złota. Zdaje sobie on sprawę, że jej powieści trafiają w gusta tysięcy odbiorców. Główna bohaterka zdobywa sławę, pieniądze, a w końcu także mężczyznę, którego szczerze kocha. Są oni kompletnie od siebie różni, ale łączy ich pasja tworzenia. Jednak sztuka męża Angel, Esmé, jest awangardowa i pozostaje w cieniu. W filmie pojawia się również wątek homoseksualny – szwagierka Angel darzy zarówno ją jak i jej brata prawdziwą miłością.

Film ten jest odpowiedni nie tylko dla romantycznych kobiet, ale również dla mężczyzn. Mimo, że Angel opowiada stereotypową dla melodramatu historię, jednak jest przewrotny i zaskakujący. Utrzymany w klimacie lat 40-tych: zarówno kolorystyką kadrów, jak i zdjęciami, ale przede wszystkim grą aktorską, która jest tu wyjątkowo teatralna.

Angel to postać ekstrawagancka, budząca skrajne emocje – jednocześnie kocha się ją i nienawidzi za jej wstrętne zachowanie i manipulowanie innymi. Jej zagubienie między realnością a wyobrażeniami wzrusza widza do głębi. Od samego początku wzbudza ona sympatię przez wiarę we własne możliwości. Obok tej postaci nie da się przejść obojętnie! W postać tą wciela się Romola Galai, z kolei w rolę Esmé – Michael Fassbender, a rolę Nory przyjęła Lucy Russell.

Muzykę na potrzeby filmu skomponował Philippe Rombi. Została ona nagrodzona w 2007 roku przez portal Filmusic.pl oraz w 2008 roku przez IFMCA. Rombi inspirował się twórczością takich kompozytorów jak Skinner, Steiner, a jego kompozycje są wzorowane na muzyce lat 40-tych i 50-tych.

Jest to pozycja obowiązkowa każdego fana melodramatu!

Obejrzyj zwiastun filmu „Angel”.

GD Star Rating
loading...
Angel, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz