Ancient Aliens – recenzja

Ancient Aliens - recenzjaRecenzja filmu: Ancient Aliens

film dokumentalny
Premiera: 20.04.2010
Produkcja: USA

Jeżeli czytałeś książki Ericha von Dänikena, tematyka serialu dokumentalnego „Ancient Aliens” jest ci dobrze znana. Autorzy filmu badają, czy prawdopodobne jest, iż nasza cywilizacja w przeszłości miała kontakt z przybyszami spoza Ziemi.

Dla osób spoza kręgu zainteresowań taka teza może brzmieć absurdalnie i zbyt fantastycznie. Jednak wystarczy obejrzeć kilka odcinków „Ancient Aliens”, aby nabrać wątpliwości. Jasne, nie chodzi o natychmiastową zmianę poglądów z „nie” na „tak”, lecz bardzo prawdopodobne jest, iż użyte w filmie argumenty zasieją ziarno niepewności nawet w umysłach najbardziej zatwardziałych sceptyków.

W „Ancient Aliens” w pozostałościach dawnych i całkiem niedawnych kultur tropione są ślady minionych kontaktów z Obcymi . Przeszłość ujawnia mnóstwo wieloznacznych rebusów. Zagadkowe są zapisy w starożytnych księgach, relacje o spotkaniach z bogami, którzy po chwili zastanowienia wydają się przedstawicielami zaawansowanej technologicznie cywilizacji, nieudolnie opisywanymi przez prymitywnych Ziemian. W końcu jak można opisać chociażby bojowy pojazd latający (UFO), jeżeli samemu jest się na etapie łupania kamienia za pomocą najprostszych narzędzi? Zasób określeń jest zbyt skromny… w sukurs przychodzą metafory i w ten sposób powstają opowieści o latających wozach czy podniebnych wierzchowcach unoszących się w otoczeniu płomieni, dymu i huku.

Jak wiadomo, relacje świadków mogą być zwodnicze. Zwolennicy teorii starożytnych astronautów dysponują jednak dużo konkretniejszym materiałem dowodowym. Mowa o architekturze. Na świecie istnieje mnóstwo imponujących monumentów. zbudowanych w czasach, gdy człowiek był bardzo prymitywny technologicznie. Patrząc na te budowle nie sposób nie zadać sobie pytania: jak oni to zrobili? Jedna z możliwych odpowiedzi jest taka, iż uzyskali pomoc obcej cywilizacji, uważanej przez nich za bogów.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istnienia zagadkowych budynków, na przykład ciężko by było znaleźć kogoś, kto nie jest obeznany z wizerunkiem egipskich piramid. Oczywiście historycy próbują wyjaśniać zagadkę powstania takich obiektów bez mieszania w to Obcych. Lecz czasami to ciężka robota, jak choćby w przypadku Puma Punku. Znajdują się tam pozostałości po budynkach skonstruowanych z ogromnych bloków skalnych, często ważących kilkadziesiąt ton. Do tego bloki te są z granitu, ich obróbka wymagałaby więc bardzo twardych narzędzi. Tymczasem ówcześnie zamieszkujący te tereny Indianie dysponowali co najwyżej ostrzami z brązu. Misternie formowane elementy megalitycznej budowli, teraz leżące w rozsypce, tak jakby potężna eksplozja rozrzuciła je po okolicy, są nie lada zagadką…

Nie będę dalej rozpisywał się na temat tego, o czym jest mowa w „Ancient Aliens”. Jeżeli powyższe przykłady sprawiły, iż twoje neurony zaiskrzyły, film powinien ci się spodobać. Ostrzegam jednak, że jego jakość spada wraz z kolejnymi odcinkami. Pierwszy sezon jest ok. Niestety później jest coraz gorzej. Autorzy pod swoją teorię próbują podciągnąć niemal wszystko, co wydaje się choć trochę niesamowite i zagadkowe. Wychodzi z tego lekka żenada. Tendencyjność zaowocowała nawet stworzeniem znanego memu krążącego po internecie – jest nim sylwetka jednego z ekspertów, zwolennika teorii starożytnych Obcych – Giorgio A. Tsoukalosa:

Giorgio Tsoukalos

Tak więc: „Ancient Aliens” – I sezon warto zobaczyć, pozostałe już nie koniecznie, z nadmiaru czasu, dla ekstremalnych zwolenników i na własne ryzyko…

ancient aliens recenzja 1

 

ancient aliens recenzja 2

 

ancient aliens recenzja 3

 

ancient aliens recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun „Ancient Aliens”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz