Festiwal Filmowy w Chicago nagradza film „Uwikłani” Lidii Dudy

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago

Podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago został nagrodzony polski film „Uwikłani” w reżyserii Lidii Dudy. Obraz wyprodukowany przez Telewizję Polską uznano za najlepszy film w kategorii społecznych i politycznych dokumentów telewizyjnych. Jest to opowieść o nastolatku, który trafia do więzienia po tym, jak próbuje zabić pedofila, który wcześniej go molestował.

„Uwikłani” zdobył nagrodę Srebrnego Hugo, jednak autorka nie mogła pojawić się osobiście na gali. Nagrodę w jej imieniu odebrał konsul, Konrad Zieliński. Wcześniej film również otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, gdzie zdobył srebrny medal w kategorii produkcji telewizyjnych. W oświadczeniu napisanym przez Dudę, a odczytanym przez konsula, Polka pisała, że ta produkcja to przede wszystkim rodzaj terapii dla młodego człowieka, którego historii przez ponad dziesięć lat nie chciał opowiedzieć nikt – ani prasa, ani tabloidy. Nikt wcześniej nie zapytał, co go skłoniło do próby dokonania zabójstwa.

Zbigniew Banaś, krytyk filmowy mieszkający na co dzień w USA uznał, że „Uwikłani” to film o uniwersalnym przesłaniu, mówiący o kacie i ofierze, a następnie o poszukiwaniu sprawiedliwości. Szczerość i wszechstronny charakter tego filmu stanowią jego największą siłę. Mocna, ale uniwersalna historia tego filmu powoduje, że jest dobrze przyjmowany przez publiczność nie tylko na festiwalach w Polsce czy Czechach, gdzie również został nagrodzony, ale i na całym świecie.

Warto w tym miejscu dodać, że Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago jest jednym z najważniejszych w Ameryce Północnej, a jednocześnie najstarszym festiwalem o charakterze konkursowym. Tu nagrody przyznaje się w dwóch kategoriach – filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego pomysłodawcą był Michael Kutza, który w latach 60. wybrał się na festiwal do Cannes i wówczas postanowił, że urządzi podobną imprezę w Stanach Zjednoczonych. Kutza jest zresztą do dziś dyrektorem artystycznym festiwalu. Chicago International Film Festival stanowi szansę przede wszystkim dla debiutantów i mało znanych filmowców zajmujących się niekiedy bardziej niszowymi produkcjami. Organizatorzy podkreślają, że impreza ma przede wszystkim pokazywać światu „nowych filmowców, nowe historie i nowe punkty widzenia”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz