Opowieść wigilijna

scrooge

Opowieść wigilijna (2009)

familijny, fantasy
Produkcja: USA
Data premiery: : 2009-11-20 (Polska) , 2009-11-03 (Świat)
Dystrybutor: Forum Film Poland Sp.z o.o

Kolejna ekranizacja powieści Dickensa – tym razem absolutnie NIE dla dzieci, choć w założeniu miała być błyskotliwym i efektownym filmem familijnym. W praktyce okazało się, że choć film dozwolony jest od lat 7, to siedmioletnie dziecko ze strachu nie będzie mogło w nocy spać i to tylko lżejszy objaw po wyjściu z kinowego seansu.

Nie znaczy to oczywiście, że film jest zły, wręcz przeciwnie. Dobre ujęcia kamery pokazujące lot chciwego Ebenezera Scrooge’a (podrasowany na staruszka Jim Carrey) nad smutnym, starodawnym Londynem, mocne i mroczne efekty 3D, niezapomniana scena pędzących czarnych koni i przerażające wizje tego, co stanie się, gdy Scrooge nie zmieni swojego postępowania – zdecydowanie zachęcają do wybrania się na film.. .ze starszymi dziećmi.

I choć całość jest kunsztownie wyreżyserowaną bajką, to momentami uderza nas plastikowość postaci i kompletny brak dickensowskiego poczucia humoru, który z tej niejako strasznej opowieści potrafił wyłuskać odrobinę uśmiechu.

Angaż Jima Carrey’a do głównej roli też nie wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Carrey wszak słynie z ról mocno komediowych, a jako zgrzybiały, podły staruszek, knujący przeciw innym i zbierający wyłącznie monety zamiast uczuć – jest w ciele głównego bohatera jakby, nie na miejscu.

Mniej wrażliwe na pogrzebową a czasami nawet śmiertelnie niebezpieczną atmosferę tego kinowego giganta dzieci (ponad 200 milionów dolarów wydanych na efekty i reżyserkę) można spokojnie do kina zabrać. Natomiast milusińskie maluchy oglądające jeszcze Teletubisie i Kubusia Puchatka, niech lepiej zostaną w domu – dla własnego dobra. „Opowieść wigilijna” nie jest filmem dla nich.

GD Star Rating
loading...
Opowieść wigilijna, 2.1 out of 5 based on 26 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. Oglądałam xdd
  Bardzo fajny ;*

  GD Star Rating
  loading...
 2. Monia /

  pouczajacy film:-)czas na tym filmie nie bedzie zmarnowany;-)

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz