Oburzeni – recenzja filmu

Oburzeni - recenzja filmuRecenzja filmu: Oburzeni (Indignados)

dokumentalny, obyczajowy
Reżyseria: Tony Gatlif
Scenariusz: Stéphane Hense
Premiera: 20.07.2012 (Polska) 10.02.2012 (świat)
Produkcja: Francja

Film Tony’ego Gatlifa budził spore kontrowersje już od momentu swojej premiery. Nic dziwnego, porusza bowiem temat współczesnej, zbuntowanej Europy, który w realnym świecie wciąż rodzi coraz to nowe i bardziej burzliwe dyskusje.

Obraz kolejnych krajów Europy oglądamy z perspektywy Betty, młodej emigrantki z Afryki, która uciekając ze swojego kraju (w poszukiwaniu lepszego życia), zostaje wyrzucona u wybrzeży Grecji. Stamtąd przemieszcza się do kolejnych europejskich krajów. Najpierw podróżuje do Francji, stamtąd do Hiszpanii.

W Hiszpanii trafia na protesty Ruchu Oburzonych manifestujących na ulicach Madrytu, które rozpoczęły się 15 maja 2011 r. Betty, a wraz z nią i widz, ma okazję oglądać prawdzie oblicze zbuntowanej, niepokornej Europy. Całość prezentuje się bardzo przekonująco.

Oglądając tę produkcję, mamy bardzo realistyczne wrażenie, że sami uczestniczymy w poszczególnych scenach, a to jedna z największych zalet dobrego dokumentu. Chociaż część scen jest fabularyzowana, nie mamy wrażenia, że scenariusz jest sztucznie naciągany. Europa, którą przedstawił Tony Gatlif jest prawdziwa, ale niezbyt przyjazna nielegalnej emigrantce. Na swojej drodze Betty spotyka jednak ludzi, którzy podzielają jej niezadowolenie i frustrację. Taki obraz Europy boli, ale niestety ma wiele wspólnego z współczesną Europą targaną kolejnymi kryzysami.

Nie bez przyczyny film zaprezentowany szerszej publiczności po raz pierwszy na Berlinale 2012 wywoływał tak ożywione dyskusje. Na uwagę zasługuje nie tylko jego fabuła, ale i sposób filmowania. Krótkie, dynamiczne, barwne kadry świetnie oddają atmosferę zbuntowanej Europy. Taki sposób filmowania sprawia, że nawet sceny fabularne prezentują się niezwykle wiarygodnie i przekonująco. Widz ma wrażenie, że ogląda kolejną telewizyjną relację ze strajków, które mają miejsce w Europie.

Obejrzyj zwiastun filmu „Oburzeni”.

GD Star Rating
loading...
Oburzeni - recenzja filmu, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Welex /

    dobrze, że powstają takie filmy jak oburzeni. ludzie powinni wiedzieć co się dzieje, bo nie jest dobrze. już niebawem to wszystko się rypnie…

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz