„Kamienie na szaniec” już w kinach

Kamienie na szaniec - film

Ekranizacja słynnej, opartej na faktach lektury Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” wreszcie pojawiła się na ekranach polskich kin!

Premiera tego długo wyczekiwanego filmu odbyła się 7 marca 2014 r. Opinie na temat obrazu są jednak bardzo podzielone. Część widzów i krytyków nie pozostawia na nim suchej nitki twierdząc, że niewiele ma on wspólnego z realiami okresu II wojny światowej, a wiele wątków jest przerysowanych. Niemniej jednak są też tacy, którzy doceniają nie tylko samą, ciekawie odtworzoną historię, ale również próbę dostosowania powieści do potrzeb współczesnych widzów. Uważają przy tym, że właśnie pewne zabiegi unowocześniające film sprawiają, iż będzie on interesujący dla dzisiejszych nastolatków.

Przypomnimy, że „Kamienie na szaniec” to opowieść o trzech przyjaciołach: Janku „Rudym” Bytnarze, Macieju „Alku” Dawidowskim oraz Tadeuszu „Zośce” Zawadzkim, których młodość zostaje brutalnie przerwana przez wybuch II wojny światowej.

Pełni marzeń maturzyści podejmują walkę za ojczyznę, poświęcając wszystko, co mają najcenniejszego. Ostatecznie, tracą też życie. Pozostaje po nich jednak wspomnienia wielkiej przyjaźni oraz honor, który uczyć powinny się od nich wszystkie następne pokolenia Polaków.

„Kamienie na szaniec” zostały nakręcone przez Roberta Glińskiego, który na swoim koncie ma filmy takie, jak „Kochaj i rób, co chcesz” czy „Cześć, Tereska”. Twórca był wielokrotnie nagradzany za swoje reżyserskie dokonania. Gliński był wielokrotnie nagradzany tak w kraju, jak i zagranicą. Najwięcej nagród otrzymał za wspomniany obraz „Cześć, Tereska”, za który został uhonorowany m.in. trzema Orłami, Złotą Kaczką oraz Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni.

W role odważnych młodzieńców walczących o Polskę wcielili się praktycznie nieznany Tomasz Ziętek, który do tej pory zagrał jedynie epizodyczne role w filmach „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz „Carte Blanche”, równie mało znany Marcel Sabat, który na koncie ma dopiero trzy inne, niewielkie role w filmach oraz Kamil Szeptycki, dla którego „Kamienie na szaniec” były filmowym debiutem.

Wcześniej jedynie dwukrotnie pojawił się w serialach. Za scenariusz do filmy odpowiadali Dominik W. Rettinger oraz Wojciech Pałys. Światowa premiera obrazu odbyła się 3 marca 2014 r.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz