Czarny Łabędź

Recenzja filmu: Czarny łabędź (Black Swan)

dramat, psychologiczny
Reżyser: Darren Aronofsky
Data premiery: 01.09.2010 (świat), 21.01.2011 (Polska)
Produkcja: USA

Nominowany do Oscara 2010, wyjątkowy, przepełniony artyzmem baletu i intrygami wynikającymi z zazdrości – „Czarny łabędź” to film nie dla każdego. Miłośnicy sztuki będą się nim delektowali, a ci, którzy oczekują wartkiej akcji, zapewne usną.
Młoda balerina – Nina kocha to, co robi. Balet wypełnia praktycznie całe jej życie. Nic dziwnego, że tak bardzo przejmuje się rolą, jaką może dostać jedna z baletnic w jej zespole. Wystawiane wkrótce „Jezioro Łabędzie” ma przyciągnąć uwagę widzów, skupiając ich na niesamowitym dualizmie głównej bohaterki. Ma ją zagrać ta balerina, która najlepiej wczuje się w dwie postaci – Białego oraz Czarnego Łabędzia. Wszystkie dziewczyny zaczynają ze sobą rywalizować. Jednak Nina posuwa się o krok dalej niż jej koleżanki. W pewnej chwili zaczyna zatracać samą siebie. Przestaje dbać o wartości, które dawniej były dla niej ważne. Głównym problemem głównej bohaterki jest nieumiejętność dokładnego przedstawienia sylwetki Czarnego Łabędzia. Nie potrafi stać się tak mroczna, jak wymaga tego rola. Jednak obsesyjna chęć wcielenia się w jego postać sprawia, że Nina będzie gotowa do wielu czynów. Czy uda jej się nabrać ostrego charakteru, który będzie kluczem do sukcesu?

Niesamowita w swej roli Natalie Portman została uhonorowana Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (choć jej dublerka, wykonująca większość scen tanecznych zdecydowanie nie zgadza się z opinią jury). Emocje widoczne na jej twarzy przeprowadzają widza przez cały film. Wbrew pozorom, przeciętny widz nie poczuje się tu przytłoczony nadmiarem baletu. Może jednak doświadczyć mieszanych uczuć zastanawiając się nad tym, czy Nina rzeczywiście zasługuje na swoją rolę i czy ją otrzyma?

Nieprzeciętny scenariusz, dobrze zagrane role i odrobina artystycznych wstawek sprawiają, że jest to film godny obejrzenia. Nawet, jeśli nam się nie spodoba, pamiętajmy, że został doceniony przez krytyków.

 

Obejrzyj trailer filmu „Czarny łabędź”.

GD Star Rating
loading...
Czarny Łabędź, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz