Chłopiec w pasiastej piżamie

Chłopiec w pasiastej piżamieRecenzja filmu: Chłopiec w pasiastej piżamie (The Boy in the Striped Pyjamas)

dramat, wojenny
Reżyseria: Mark Herman
Scenariusz: Mark Herman
Premiera: 28.08.2008 (świat)
Produkcja: USA, Wielka Brytania

II wojna światowa widziana oczami małego Niemca. Jak to jest wychowywać się po drugiej stronie drutu kolczastego? Co to znaczy być synem niemieckiego oficera? „Chłopiec w pasiastej piżamie” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, która nie miała prawa bytu.

Bruno ma 8 lat. Pewnego dnia wraz z całą rodziną przeprowadza się w zupełnie nieznane mu miejsce. Dzięki temu, jego ojciec – niemiecki oficer będzie miał bliżej do pracy. Chłopiec całymi dniami nudzi się, nie mając w okolicy żadnych kolegów. Bezustannie obserwuje dziwnych ludzi, którzy przewijają się przez jego dom. Ubrani w piżamy, wychudzeni, czasem brudni, wzbudzają w nim ciekawość. Jeszcze bardziej interesuje go świat ukryty za murem, który czasem udaje mu się dostrzec podczas zabawy na huśtawce. Za którymś razem, Bruno postanawia sprawdzić, co takiego można znaleźć wokół domu. Podejście do drutów okalających obóz koncentracyjny na zawsze zmieni życie chłopca.

Filmy wojenne zazwyczaj mają podobny wydźwięk. Jednak „Chłopiec w pasiastej piżamie” jest inny. Już sam tytuł, choć brzmi infantylnie, daje do zrozumienia, że tym razem II wojna światowa zostanie przedstawiona z nieco innej perspektywy. Pomimo, że nie grają tu słynni aktorzy, a na promocję filmu nie wydano wielu milionów, to jednak obraz stał się popularny kinach na całym świecie. Mimo tego, cel reżysera (Mark Herman) nie został osiągnięty. Jego ambicją było, by obraz stał się materiałem dydaktycznym w szkołach.

Dwaj chłopcy, Asa Butterfield (Bruno) oraz Jack Scanlon (Szmul) zaskakują dorosłością, z jaką wcielają się w swoje role. W żaden sposób nie odbiegają umiejętnościami od dorosłych aktorów. Reżyserowi udało się utrzymać odpowiedni klimat filmu, dzięki czemu, emocje i smutek są stopniowane po to, by ostatecznie doprowadzić nas do łez. Jednak chyba nikt, kto zna historię, nie spodziewa się tu dobrego zakończenia.

Choć filmów o II wojnie światowej nakręcono już bardzo dużo, to jednak niewiele z nich chwyta za serce tak bardzo, jak „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Nienaganny od strony technicznej interesuje, wzrusza, ale też przytłacza – jak każdy obraz opowiadający o potwornej tragedii milionów ludzi. Z tym wyjątkiem, że tu najbardziej boli tragedia dwóch nieświadomych niczego chłopców.

Obejrzyj zwiastun filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

GD Star Rating
loading...
Chłopiec w pasiastej piżamie, 4.0 out of 5 based on 20 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. Maciej /

  polecam!

  GD Star Rating
  loading...
 2. Kolejny film z finałem, który sam wyciska łzy. Ale nie tylko finał poraża. Reżyser powoli odkrywa karty, wdraża nas w przyjaźń małych chłopców i ją dozuje, a dalej nie chcę spoilerować. Niezbyt optymistyczny obraz, ale trudno odmówić mu szczerości i opierania się na faktach.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz