Kajinek – recenzja filmu

kajinek recenzjaRecenzja filmu: Kajinek

dramat, akcja, thriller, kryminał
Reżyseria: Petr Jakl
Scenariusz: Petr Jakl, Marek Dobes
Premiera: 20.04.2012 (Polska), 05.08.2010 (świat)
Produkcja: Czechy

Czeska produkcja Petra Jakla stanowi sztandarowy przykład dobrego kina naszych sąsiadów. Film opowiada historię odpowiednika angielskiego Robin Hooda czy polskiego Janosika.

Mężczyzna imieniem Jirij Kajinek jest jednym z najbardziej znanych bandytów pierwszych lat po upadku socjalizmu w Czechach. Nie ma takiej rzeczy, której nie byłby w stanie ukraść, ani takie więzienia, z którego nie potrafiłby uciec. Na dodatek jest uwielbiany przez ludzi i choć uznaje się go za recydywistę, media robią z niego bohatera narodowego, który padł ofiarą bezdusznego systemu i skorumpowanych urzędników.

Kajinek w końcu wpada w poważne tarapaty, a jego sprzymierzeńcem jest młoda pani adwokat, starająca się udowodnić, że mężczyzna został wrobiony w podwójne morderstwo. Opinia publiczna i media są z nimi, ale sąd za każdym razem odmawia wznowienia procesu. Reżyser postanowił jednak w dość specyficzny sposób przedstawić perypetie Kajinka. Choć jest to biografia, Jakl nadał jej więcej odcieni kina akcji i skupił się na przedstawieniu swego rodzaju mafijnego romantyzmu. Co prawda, gangsterzy nie mówią tu nic o honorze i nie mają ojca chrzestnego siedzącego w fotelu z cygarem.

Na uwagę zasługuje również główny aktor, który wydaje się być artystą wszechstronnym. W tym filmie pokazał, że nie brakuje mu ani charyzmy, ani talentu, a dzięki temu prosta historia, która chwilami może wydawać się monotonna, staje się prawdziwą sztuką. Co ważne, ciekawie wypadają w „Kaijnku” nawet sceny akcji, które zrealizowano z dużą dozą pomysłowości i profesjonalizmu. Postsocjalistyczna rzeczywistość mogłaby być w tym przypadku przytłaczająca w jakimś stopniu.

Początek lat dziewięćdziesiątych nie kojarzy się raczej ze szczególnie barwnymi czasami, ale tu jest to kwestia poboczna, stanowiąca jedynie tło dla Kajinka.

Warto obejrzeć!

kajinek recenzja filmu 1

 

kajinek recenzja filmu 2

 

kajinek recenzja filmu 3

 

kajinek recenzja filmu 4

 

kajinek recenzja filmu 5

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Kajinek”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz