Wichrowe Wzgórza

Wichrowe Wzgórza - recenzjaRecenzja filmu: Wichrowe Wzgórza (Wuthering Heights)

melodramat
Reżyseria: Andrea Arnold
Scenariusz: Andrea Arnold
Premiera: 20.04.2012 (Polska) 6.09.2011 (świat)
Produkcja: Wielka Brytania

Wydawać by się mogło, że powieść Emily Bronte pochodząca z XIX w. nie jest w stanie zainteresować współczesnych odbiorców. Andrea Arnold zdołała to jednak osiągnąć!

Co więcej, udało się jej przedstawić tę klasyczną historię w taki sposób, który przypadł do gustu nawet nastolatkom, a to naprawdę spore wyzwanie.

Heathcliff, młody, niezbyt zamożny cygański chłopak zostaje osierocony. Trafia pod dach bogatej rodziny Earnshaw, która zdecydowała się go adoptować. Chłopiec szybko odnajduje się w nowym środowisku, nawiązując najintensywniejszą znajomość z jedną z przybranych sióstr, Cathy. Niewinna młodzieńcza przyjaźń z czasem przekształca się w gorące uczucie, które jest w stanie przetrwać bardzo wiele. Wydawać by się mogło, że historia przedstawiona w filmie nie jest w żaden sposób odkrywcza. W końcu wiele współczesnych romansów bazuje na podobnej fabule.

Trzeba jednak zaznaczyć, że powieść Emily Bronte była pierwowzorem dla wielu z nich. Decydując się na jej ekranizację, Arnold nie powiela schematów, ale sięga do ich źródła, czerpiąc z niego to, co najlepsze, a następnie dodając nieco własnej inwencji. Wyrazem tej inwencji było na przykład zaangażowanie do roli Heathcliffa czarnoskórego aktora Jamesa Howsona.

W ten sposób jego wyobcowanie, nie tylko w rodzinie Earnshawów, ale i w całym społeczeństwie stało się dla widza jeszcze bardziej zauważalne i bolesne. Reżyserka postawiła przede wszystkim na aspekt wizualny prezentowanych zdarzeń. Ograniczyła dialogi do minimum, zaprezentowała natomiast grę gestów i mimiki. Nie zabrakło pięknych ujęć przyrody, dobrze oddających angielski krajobraz. Niestety zabieg o tyle odważny, co ryzykowny okazał się niezbyt trafiony, przez co w niektórych momentach film jest zwyczajnie nudnawy.

Wersja Andrei Arnold mimo wszystko nie może więc równać się z klasyczną adaptacją „Wichrowych Wzgórz” z 1992 r. Mimo iż oba filmy przedstawiają ten samą historię, starsza wersja jest mimo wszystko bardziej porywająca i budzi w widzu większe emocje.

Wichrowe Wzgórza recenzja 1

 

Wichrowe Wzgórza recenzja 2

 

Wichrowe Wzgórza recenzja 3

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Wichrowe Wzgórza”.

GD Star Rating
loading...
Wichrowe Wzgórza, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz