Chrzest

Chrzest

Recenzja filmu: Chrzest

dramat, film obyczajowy
Reżyser: Marcin Wrona
Premiera: 22.10.2010 (Polska) 26.05.2010 (Świat)
Produkcja: Polska

Kroku w przepaść nie można cofnąć. Stawiasz go i wpadasz w otchłań. Decyzja jest ostateczna. Niektóre błędy z przeszłości mogą zdeterminować życie. Kładą się cieniem na całą przyszłość. Od ich złowrogiego wpływu zdaje się nie być ucieczki.

Chybione wybory mogą określić nasz los w mniejszym lub większym stopniu. Czasami dana nam będzie nawet możliwość naprawienia błędów. Jednak film „Chrzest” opowiada historię o przeszłości, od której nie ma ucieczki.

Michał pochodzi z prowincjonalnego miasteczka. W młodości zalicza krótki romans z przestępczym światem. Zostaje złapany przez policję. Próbuje rozpocząć nowe życie, praworządnego obywatela, rzutkiego biznesmena, męża i ojca. Wyprowadza się do Warszawy i tam, zagubiony w ogromnej aglomeracji, przez pewien czas pozostaje poza zasięgiem starych grzechów.

Niestety pewnego dnia przez przypadek trafia na jednego z bandytów z rodzinnego miasta. Nadchodzi czas rozliczenia, zapłaty za swoje przewiny. Cena jest bardzo wysoka – Michał wie, że po ujawnieniu przed byłymi kompanami jego przyszłość stała się krótka. Chce zabezpieczyć rodzinę. Prosi swojego starego przyjaciela, Janka, o to, aby zaopiekował się jego żoną i synkiem. Problem jest taki, iż Jankowi nadal imponuje blichtr przestępczego świata.

„Chrzest” to ponura i mało krzepiąca opowieść o męskiej przyjaźni, o odpowiedzialności za własne decyzje, a także o fatalistycznej sprawiedliwości, która nierychliwa, ale karze za minione błędy. Sprawiedliwość jest tu jednak realizacją zasady „oko za oko”, a nie przemyślanym wyrokiem sędziego. To proste utrzymanie bilansu – zapłacisz za to, za co masz zapłacić. Dobre kino dla tych, którzy lubią opowieści w tym stylu (raczej przytłaczające). Oczywiście trzeba przymknąć oko na typowe dla rodzimej twórczości bolączki, chociażby przerysowane wątki i charaktery zrobione pod przebieg fabuły.

Kroku w przepaść nie można cofnąć. Spadając masz czas na podsumowania i wspomnienia. Czas za krótki na naprawę błędów. Koniec starych grzechów spoczywa na dnie przepaści. To twoja śmierć.

 

Obejrzyj trailer filmu „Chrzest”.

GD Star Rating
loading...
Chrzest, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz