Nie żyje francuski reżyser Alain Resnais

Alain Resnais

KoFahu meets the Mitropa, flickr

W sobotę 1 marca 2014 r. w godzinach wieczornych zmarł popularny francuski reżyser Alain Resnais. Wiadomość na temat jego odejścia została oficjalnie przekazana przez głównego producenta większości jego filmów, Jeana Louisa Livi. Jeden z najwybitniejszych twórców francuskiego kina w czerwcu skończyłby 92 lata. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt filmów znanych i docenianych na całym świecie. W ostatnich latach swojej działalności artystycznej kręcił obrazy, spośród których praktycznie każdy zdobywał jakieś prestiżowe nagrody filmowe. Wśród najważniejszych jego dzieł należy wymienić m.in. „Hiroszima, moja miłość”, „Prywatne lęki w miejscach publicznych”, „Znamy tę piosenkę” czy „Zeszłego roku w Marienbadzie”.

Alain Resnais urodził się 3 czerwca 1922 r. we francuskim Vannes. Jego przygoda z reżyserowaniem filmów rozpoczęła się od kręcenia obrazów krótkometrażowych. W 1948 r. został nawet uhonorowany Oscarem za produkcję „Van Gogh”. Jego pierwsze dzieło pełnometrażowe powstało dopiero w roku 1959. Był to głośny do dziś film „Hiroszima, moja miłość”, w którym reżyser w wyjątkowo kontrowersyjny sposób przedstawił historię wybuchu bomby atomowej w japońskim mieście. Obok scen atomowej zagłady, prezentował widzom odważne, jak na tamte czasy sceny miłosne. Dwa lata później, w roku 1961 powstał film „Zeszłego roku w Marienbadzie”, który także wzbudził wiele, zupełnie różnych emocji.

Pierwszym anglojęzycznym filmem Resnaisa była nakręcona w 1977 r. „Opatrzność”, za którą otrzymał Nagrodę Cezara. Wcześniej jednak został uhonorowany m.in. Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji. Otrzymał także szereg nominacji, w tym dwukrotnie do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. W późniejszych latach jeszcze wielokrotnie doceniano jego filmy, nominując je i uhonorowując wieloma nagrodami na różnorodnych festiwalach filmowych organizowanych na całym świecie.

W 1998 r. Alain Resnais otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia podczas festiwalu w Berlinie za dorobek artystyczny, natomiast w 2009 r. podczas festiwalu w Cannes uhonorowano go nagrodą specjalną za całokształt twórczości. Ostatnim filmem nakręconym przez Resnaisa był zeszłoroczny „Aimer, boire et chanter” nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem i Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz